חדשות

תחזיות עדכניות מנבאות עליה משמעותית במקרי קורונה בחורף הבא (מתוך אתר Medscape)

14/04/2021

 

מומחים מארצות הברית מנבאים כי בארצות יהיה גל הדבקה נוסף עם עליה במקרי הדבקה בנגיף הקורונה בחורף הקרוב. במהלך הרצאתם הסבירו המומחים את העונתיות של נגיף הקורונה, אשר נחלש בקיץ ומתגבר בחורף.

 

על-פי התחזית האופטימית, מספר מקרי התמותה היומי יעלה מעט בחודש הקרוב ולאחר מכן צפויה ירידה בין החודשים מאי עד אוגוסט. הקיץ צפוי להיות די שקט במונחים של COVID-19, במידה וימשיכו במבצעי החיסון והתושבים יקפידו על עטיית מסכות.

 

עם זאת, המומחים מנבאים עליה ניכרת במספר המקרים במהלך החורף הבא מאחר והוריאנטים החדשים מדבקים יותר ואנשים רבים בציבור אינם מקפידים כבעבר על ריחוק חברתי ועטיית מסכות. התחזיות מנבאות כי שיעור האמריקאים המקפידים על עטיית מסכות ירד מ-73% כיום ל-21% עד תחילת אוגוסט.

 

עם ירידה מהירה בהיקף השימוש במסכות ועליה ביכולת התנועה, צפויים למעלה מ-1,000 מקרי תמותה בכל יום החל מ-1 ביולי. בתחזית עדכנית ניבאו מומחים כי עד 1 באוגוסט, בארצות הברית יהיו 618,523 מקרי תמותה עקב COVID-19. היקף מקרי התמותה עלול להגיע עד 696,651 מקרים במידה והניידות בקרב מחוסנים תשוב לזו שהייתה נהוגה טרם המגפה.

 

על-סמך נתוני טלפונים ניידים, היקף הניידות בארצות הברית כבר עלה לרמה שתוארה בחודש מרץ 2020, כאשר המגפה הייתה בראשית דרכה.

 

הבשורות הטובות העולות מהדו"ח נוגעות לכך שצפי מספר החולים שיידבקו (כולל אלו שלא ייבדקו) צפוי לצנוח מ-111,581 כיום לצפי של 17,502 בתחילת אוגוסט. עם זאת, בתרחיש הגרוע ביותר, עם עליה חדה בניידות בקרב מחוסנים, ספירת המקרים החדשים בתאריך זה צפוי לרדת ל-73,842 מקרים.

 

הוריאנטים של נגיף הקורונה מהווים מקור נוסף לדאגה, כאשר יש להבדיל בין הוריאנטים המוקדמים שזוהו, דוגמת המוטאציה הבריטית (B.1.1.7) ובין וריאנטים אחרים. כיום, המוטאציה הבריטית הינה הזן הדומיננטי של נגיף הקורונה בארצות הברית ומלווה בשיעורי הדבקה גבוהים יותר, אך אינו בהכרח חומק ממערכת החיסון או מהחיסון כנגד הנגיף. מנגד, במידה ואדם יידבק בווריאנט דוגמת המוטאציה הדרום-אפריקאית או הברזילאית, אזי זיהום קודם בנגיף הקורונה לא בהכרח יספק הגנה לאותו חולה והחיסונים פחות יעילים כנגד וריאנטים אלו.

 

לגורם האנושי גם יש חשיבות רבה במהלך המגפה.למשל, חשש מפני חיסונים הינה תופעה נפוצה מאוד בארצות הברית. המומחים מסבירים כי ניתן למנוע את העליה בהיקף המקרים בחורף הקרוב במידה ואנשים ישנו את אופן התנהגותם, כולל עליה בביטחון בחיסונים ל-80% והמשך עטיית מסכות. מנגד, אם תחול ירידה בתחושת הביטחון בחיסונים ובעטיית מסכות, ממשלות ימשיכו בהסרת מגבלות ריחוק חברתי, והיקף מתן מנות דחף יהיה מוגבל, העליה במספר המקרים בחורף הקרוב עלולה להיות חמורה יותר.

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

ההערכות הללו הן אמנם עבור ארה"ב וששיעורי ההתחסנות בישראל נכון להיום גבוהים יותר משמעותית, אך המגמות שהמומחים מעריכים עשויות להתרחש, בעוצמות נמוכות יותר אולי, גם בישראל וראוי שיילקחו גם כאן בחשבון.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<