חדשות

מומחים טוענים כי אין מקום להשלים בדיקות סקר לרמות ויטמין D באוכלוסיה הכללית (JAMA)

15/04/2021

 

בהצהרה מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) שפורסמה בכתב העת JAMA טוענים המומחים כי אין מקום להשלים בדיקות סקר להערכת רמות ויטמין D באוכלוסיה הכללית מאחר והעדויות אינן מספקות בכדי לקבוע אם בדיקות סקר וטיפול במקרים אסימפטומטים של רמות נמוכות של ויטמין D מובילות לשיפור התוצאות הקליניות במבוגרים.

 

בהעדר המלצות לבדיקות סקר לרמות ויטמין D, רופאים יתמקדו בדיאטה ותוספים לאלו המוגדרים בסיכון לחסר ויטמין D והמומחים קוראים להבטיח כי כולם צורכים בתזונה את הכמות המומלצת של ויטמין D.

 

ההמלצה האחרונה מבוססת על סקירה שיטתית של היתרונות והנזקים של בדיקות סקר וטיפול מודם בחסר ויטמין D במבוגרים אסימפטומטים בקהילה, ללא סימנים או תסמינים של חסר הוויטמין. הסקירה לא זיהתה מחקרים שבחנו ישירות את התועלת של בדיקות סקר לזיהוי חסר ויטמין D.

 

עם זאת, 26 מחקרים אקראיים קליניים ומחקר מקרה-ביקורת אחד בחן את התועלת של טיפול בחסר ויטמין D עם תוספים. בעוד שמחקרים תצפיתיים קשרו בין רמות נמוכות של ויטמין D ובין מגוון מצבים וסיכונים, העדויות לתועלת אינן עקביות, כאשר לא זוהו מחקרים שבחנו תוצאות מג'וריות במבוגרים ללא תסמינים.

 

בקרב מבוגרים אסימפטומטים בקהילה עם רמות ויטמין D נמוכות, העדויות מציעות כי לטיפול בוויטמין D אין השפעה על התמותה או על היארעות שברים, נפילות, דיכאון, סוכרת, מחלות לב וכלי דם, מחלות ממאירות, או תופעות לוואי. העדויות באשר להשפעה של הטיפול על התפקוד הגופני והסיכון לזיהומים אינן עקביות.

 

בנוסף, למעט החריג הנדיר של רעילות ויטמין D עקב נטילת תוספים הרבה מעל הכמות הנדרשת, הטפול בתוספי ויטמין D נחשב די בטוח.

 

למרות שהמומחים לא פירטו אודות ההמלצות לבדיקות או טיפול במבוגרים עם תסמינים, גורמי הסיכון העיקריים העשויים לסייע לרופאים באלו עם חסר ויטמין D כוללים השמנה, חשיפה מעטה לקרינה אולטרה-סגולה וגיל מתקדם.

 

בהעדר עדויות חד-משמעיות, אין איגוד הממליץ על בדיקות סקר לחסר ויטמין D במטופלים אסימפטומטים באוכלוסיה.

 

JAMA. Published April 13, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<