חדשות

האם המגמה החיובית של הירידה בהדבקה ובחלואת הקורונה בישראל תימשך גם לאחר הסרת החובה לעטיית מסיכות בשטח פתוח ופתיחה נרחבת של המשק ומערכת החינוך?

20/04/2021

מאת מערכת אי-מד

נראה שהימים הקרובים יהוו סוג של מבחן : האם שיעור ההתחסנות הגבוה בקבוצות הגיל המבוגר כפי שניתן לראות בתרשים הבא (מתוך לוח הבקרה) יהוו הגנה מספקת מול הסיכונים הכרוכים של המשך פתיחת המשק ומערכת החינוך והאישור להסרת מסיכות באוויר הפתוח ?

בדו"ח היומי של אמ"ן מדגישים המחברים כי "יש להמשיך ולהקפיד על עטייתן בחללים סגורים בהם הסיכון להדבקה גבוה עד פי 20 מאשר בשטח פתוח . כמו כן, מומלץ להמשיך ולעטות מסכות בכל מצב של התגודדות צפופה שאינה מאפשרת לשמור על ריחוק חברתי (גם באוויר הפתוח). לצד שיפור המצב בארץ, יוזכר, כי ביהודה ובשומרון וכן בעזה, חווים הפלסטינים גל תחלואה משמעותי. "

בנוסף, באמ"ן מציינים כי "בעולם - ההתפרצות בהודו נקשרת בוריאנט חדש בעל מוטציות דומות לאלו שבוריאנטים מדאיגים אחרים (הדרא"פי, הברזילאי והקליפורני). ככלל, שכיחות הוריאנטים הנקשרים בסיכון להדבקת מחלימים בעולם עולה. לאור ההתפרצויות הנרחבות בהודו, בברזיל ובמדינות רבות נוספות, החשש הינו שזנים אלו ימשיכו להתפתח ולצבור מוטציות נוספות, עד שבשלב מסוים יאיימו גם על מועילות החיסונים"

על רקע זה, העדכון של שר הבריאות יולי אדלשטיין, על כך שישראל חתמה אמש על הסכם עם חברת פייזר לרכישת מיליוני מנות חיסונים לשנת 2022, אשר גם יותאמו לווריאנטים חדשים, בהחלט משמח.

ע"פ הודעת אדלשטיין "ישראל ופייזר סיכמו על קיומה של אופציית רכישה של עוד מיליוני מנות חיסון. החיסונים שנרכשו ושנחתמו כאופציה יהיו מותאמים לטיפולים בווריאנטיים. התוספת שנחתמה תבטיח את המשך ההתמודדות הטובה של ישראל עם הקורונה לפחות עד סוף שנת 2022."

הערת המערכת: נראה שיש הסכמה לכך שהמגמה החיובית תימשך למרות המשך ההקלות. עם זאת חשוב מאוד יהיה להמשיך לבצע בדיקות ריצוף גנטי וחקירות אפידמיולוגיות ברמה יומית על כל מקרה של מאומת מחוסן (breakthrough) חדש בכדי לשלול נוכחות של ווריאנט חדש עמיד לחיסון או ירידה לא צפויה ביעילות החיסון.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<