חדשות

טיפולים אנטיביוטיים בשלבי פיתוח אינם טובים דיו כנגד חיידקי על (מתוך הודעת ה-WHO)

03/05/2021

 

מומחים מטעם ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) מזהירים כי 43 התכשירים האנטיביוטיים השונים המצויים כעת בשלבי פיתוח, כמו גם אלו שאושרו לאחרונה, אינם טובים דיו כנגד העליה בהיקף עמידות לטיפול אנטי-מיקרוביאלי.

 

כמעט כל התכשירים האנטיביוטיים החדשים שנכנסו לשימוש בשנים האחרונות הם וריאציות של משפחות תרופות שזוהו לפני עשרות שנים, עובדה המדגישה עד כמה אלו עשויות שלא להיות טובות דיו להפחתת עמידות אנטי-מיקרוביאלית.

 

עמידות לטיפול תרופתי נובעת משימוש שגוי ושימוש יתר בתרופות אנטיביוטיות ותכשירים אנטי-מיקרוביאליים אחרים, המעודדים חיידקים להתפתח לחיידקי על ולזהות דרכים חדשות להתגבר על התרופות. מחקרים קודמים העריכו כי עמידות לטיפול אנטי-מיקרוביאלי תוביל למותם של עשרות מיליוני חולים בכל שנה לאחר שנת 2050.

 

מבין 43 תרופות אנטיביוטיות בשלבי פיתוח, ארגון הבריאות העולמי טוען כי 26 תרופות מכוונות כנגד 13 חיידקי העל המסוכנים ביותר. עם זאת, מהארגון נמסר כי מרבית התרופות הללו הן נגזרות של משפחות תרופות קיימות, כך שקיים סיכון להתפתחות מהירה של עמידות לטיפול אנטיביוטי.

 

על-פי הדיווח, ההשפעה של עמידות לטיפול אנטי-מיקרוביאלי כעת היא חמורה יותר במדינות עניות יותר ובקרב מטופלים מבוגרים או צעירים מאוד, כאשר כ-30% מהיילודים עם אלח-דם הולכים לעולמם עקב זיהומים בחיידקים העמידים לקו-ראשון של טיפול אנטיביוטי.

 

הכישלון הממושך בפיתוח, ייצור והפצת תרופות אנטיביוטיות חדשות מחמיר עוד יותר את ההשפעה של עמידות אנטי-מיקרוביאלית ומאיים לפגוע בהצלחת הטיפול כנגד זיהומים חיידקיים. הדו"ח לשנת 2020 מעיד על כי הפיתוח בקנה מצוי במצב כמעט סטטי, כאשר מעט מאוד תרופות אנטיביוטיות אושרו לשימוש בשנים האחרונות וחברות תרופות גדולות מאבדות עניין בפיתוח תרופות אנטיביוטיות מאחר ומדובר במוצר לא רווחי.

 

מתוך הודעת ה-WHO

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לתחקיר שערכנו בנושא עמידות לטיפול אנטי-מיקרוביאלי, נושא בוער אשר ייתכן ויזכה לתשומת לב רבה עוד יותר בעקבות משבר הקורונה אשר לימד אותנו כמה חשוב לפעול למניעת משבר עמידות לאנטיביוטיקה

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<