חדשות

ירידה מוקדמת במשקל עם סאקסנדה מנבאת ירידה משמעותית במשקל בטווח הארוך (World Diabetes Congress)

13/05/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בקרב מטופלים ב-Liraglutide במינון 3 מ"ג (סאקסנדה) בהם נרשמה ירידה משמעותית במשקל הגוף בשלב מוקדם לאחר תחילת הטיפול, תועד סיכוי גבוה יותר לירידה משמעותית במשקל הגוף לאחר 56 שבועות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-World Diabetes Congress, שנערך בוונקובר, קנדה.

 

במחקר SCALE בחנו חוקרים את היעילות והבטיחות של סאקסנדה לשמירה על משקל הגוף. זיהוי מוקדם של מטופלים אשר יגיבו לטיפול התרופתי להפחתת משקל חשוב מאחר ומאפשר הפסקת הטיפול התרופתי באלו שאינם צפויים להשיג את יעד הירידה במשקל. החוקרים התבסס על נתוני מחקרי SCALE להערכת היעילות והבטיחות במבוגרים שהשיגו ירידה של לפחות 5% במשקל גופם לאחר 16 שבועות טיפול בסאקסנדה (תגובה מוקדמת), אל מול אלו שלא השיגו ירידה דומה במשקל הגוף באותה נקודת זמן (ללא תגובה מוקדמת).

 

מחקר SCALE Obesity and Prediabetes כלל מבוגרים עם מדד מסת גוף של מעל 30 ק"ג למטר בריבוע או משתתפים עם מדד מסת גוף של מעל 27 ק"ג למטר בריבוע עם לפחות תחלואה נלווית אחת (דיסליפידמיה או יתר לחץ דם), אשר לא הגיבו לשינוי תזונתי והיו עם משקל גוף יציב. מחקר SCALE Diabetes כלל חולים עם סוכרת מסוג 2 ומדד מסת גוף של מעל 27 ק"ג למטר בריבוע וריכוז המוגלובין מסוכרר בטווח 7-10%, תחת דיאטה ופעילות גופנית ו/או 1-3 תרופות פומיות לטיפול בסוכרת.

 

ניתוח הנתונים כלל 2,910 מטופלים בסאקסנדה: 2,487 משתתפים ממחקר SCALE Obesity and Prediabetes ו-423 משתתפים ממחקר SCALE Diabetes.

 

במחקר SCALE Obesity and Prediabetes, מבין המשתתפים עם נתונים זמינים אודות משקל הגוף לאחר 16 שבועות, בשני-שליש (67.5%) מאלו שטופלו בסאקסנדה תועדה תגובה מוקדמת לטיפול. בקרב אלו שטופלו בסאקסנדה והשלימו 56 שבועות טיפול, הירידה הממוצעת במשקל הגוף הייתה גדולה יותר בקרב אלו עם תגובה מוקדמת, בהשוואה לאלו שלא הגיבו בשלב מוקדם לטיפול התרופתי (11.5% לעומת 3.8%, בהתאמה).

 

במחקר SCALE Diabetes, מבין המשתתפים עם נתונים זמינים אודות משקל הגוף לאחר 16 שבועות, במחצית (50.4%) מהמטופלים בסאקסנדה תועדה תגובה מוקדמת לטיפול. בקרב אלו שטופלו בסאקסנדה והשלימו 56 שבועות טיפול, הירידה הממוצעת במשקל הגוף הייתה גדולה יותר באלו עם תגובה מוקדמת לטיפול, בהשוואה לאלו ללא תגובה מוקדמת לסאקסנדה (9.3% לעומת 3.6%, בהתאמה).

 

מהנתונים משני המחקרים עולה כי 93.4% מהמטופלים ללא תגובה מוקדמת לטיפול בסאקסנדה לא השיגו את יעד ירידה של לפחות 10% במשקל הגוף לאחר שנה אחת.

 

מנתוני מחקר SCALE Obesity and Prediabetes עולה שיפור גדול יותר בגורמי סיכון קרדיו-מטבוליים באלו עם תגובה מוקדמת לסאקסנדה, בהתאם לירידה גדולה יותר במשקל הגוף. דפוס דומה תועד בקרב משתתפים במחקר SCALE Diabetes, פרט לשינוי בלחץ הדם הדיאסטולי וברמות LDL.

 

פרופיל בטיחות הטיפול היה דומה בקרב אלו עם תגובה מוקדמת ואלו ללא תגובה מוקדמת לטיפול בסאקסנדה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב מטופלים בסאקסנדה עם ובלי סוכרת מסוג 2 תועדה ירידה ממוצעת במשקל הגוף של 9.3% ו-11.5%, בהתאמה, לאחר 56 שבועות. בקרב אלו שלא השיגו ירידה של לפחות 5% במשקל הגוף לאחר 16 שבועות לא צפוי כי תחול ירידה של לפחות 10% במשקל הגוף לאחר 56 שבועות. בקרב אלו עם עדות לתגובה מוקדמת לטיפול תועד שיפור גדול יותר בגורמי הסיכון, לצד פרופיל בטיחות דומה, בהשוואה לאלו ללא תגובה מוקדמת לטיפול.

 

מתוך כנס ה-World Diabetes Congress

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<