חדשות

שכיחות גבוהה של סיבוכים נוירולוגיים בחולים מאושפזים עם COVID-19 (מתוך JAMA Netw Open)

16/05/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי 8 מכל 10 חולים המאושפזים עם COVID-19 מפתחים סיבוכים נוירולוגים וכי חולים אלו בסיכון גבוה יותר משמעותית לתמותה באשפוז, בהשוואה לחולים ללא סיבוכים נוירולוגיים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מגפת הקורונה ממשיכה לפגוע במיליוני חולים ברחבי העולם, עם עליה בהיקף הדיווחים אודות ביטויים נוירולוגיים בחולים שנדבקו בנגיף, אך מידע מוגבל בנוגע להיארעות תסמינים נוירולוגיים והמשמעות הפרוגנוסטית שלהם.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את הביטויים הנוירולוגיים, ההיארעות והתוצאות של תסמונות נוירולוגיות בחולים מאושפזים עם COVID-19.

 

מדגם המחקר כלל 3,744 חולים שאושפזו עם COVID-19, מהם 82% פיתחו סיבוכים נוירולוגיים, כאשר הנפוצים בהם כללו כאבי ראש (37%) ואובדן חוש טעם או ריח (26%). הסימנים הנוירולוגים הנפוצים ביותר היו אנצפלופתיה אקוטית (49%), קומה (17%) ואירוע מוחי (6%). דלקת קרום המוח ו/או דלקת המוח הופיעו בשכיחות נמוכה (0.5%).

 

לאחר תקנון לגיל, מין ומוצא/גזע, נוכחות סימנים ו/או תסמונות נוירולוגיות לוותה בסיכון גבוה פי שש לתמותה באשפוז (יחס סיכויים מתוקן של 5.99, רווח בר-סמך 95% של 4.33-8.28).

 

בחולים עם מחלה נוירולוגית קודמת מכל-סוג תועד סיכון מוגבר משמעותית להתפתחות סיבוכים נוירולוגיים על-רקע הזיהום הנגיפי. הסיכון היה גבוה יותר מכפליים בהשוואה לאלו ללא בעיות נוירולוגיות קודמות.

 

חולים מאושפזים עם COVID-19 שפיתחו הפרעות נוירולוגיות עשויים להידרש לזמן רב עד להחלמה, חלק גדול מהחולים הללו ממשיכים לסבול מהתסמינים והמוגבלות זמן רב לאחר שהחלימו מהזיהום.

 

החוקרים מסבירים כי גם אם יצליח להכחיד באופן מוחלט את המגפה, עדיין ישנם מיליוני שורדים של הזיהום אשר יידרשו לעזרה רפואית. חשוב להבין עם אילו תסמינים ובעיות רפואיות חולים אלו מתמודדים ודרושה עוד עבודה רבה בנושא.

 

JAMA Netw Open. Published May 11, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<