חדשות

עדויות חדשות מציעות מספר גורמים המובילים לעליה בתוחלת החיים (מתוך MDLinx )

18/05/2021

 

תוחלת החיים של בני אדם ברחבי העולם מצויה במגמת עליה ומספר האנשים בגיל 100 שנים ומעלה צפוי לעלות מחצי מיליון בשנת 2015 לכ-3.7 מיליון עד שנת 2050, כך עולה מדו"ח שפורסם לאחרונה. אחת השאלות המעניינות נוגעת לגורמים העומדים בבסיס העליה בתוחלת החיים ומעדויות חדשות עולה כי חיי החברה, מקום המגורים וגישה אופטימית לחיים מלווים כולם בהארכת תוחלת החיים.

 

במאמר שפורסם בכתב העת Aging Clinical and Experimental Research בחנו חוקרים נתונים אודות 292 מבוגרים בגילאי 100 שנים ומעלה בניו-זילנד, כמו גם נתונים אודות למעלה מ-103,000 קשישים בגיל חציוני של כ-82 שנים. מהנתונים עלה כי מעורבות חברתית, אשר הוגדרה כיציאה פיזית מהבית ואינטראקציה עם אחרים מעבר לבני המשפחה, מלווה בעליה בתוחלת החיים. פעילויות אלו עשויות לנוע בין בילוי בקונצרט, משחק ספורט ועד פעילות התנדבותית.

 

במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Environmental Research and Public Health דווח כי מגוון גורמים נקשרו עם עליה בתוחלת החיים. החוקרים דיווחו כי גורמים שלוו בסיכוי גבוה יותר לחגיגת 100 שנים ומעלה כללו מין נקבי, מצב סוציו-אקונומי גבוה יותר, מצב משפחתי של אלמן/רווק, או גרוש/פרוד בעת המוות. בנוסף, החוקרים מצאו כי מגורים באזורים ספציפיים לוותה בתוחלת חיים ארוכה יותר.

 

מגורים באזורים שהוגדרו כהליכים לווה בהארכה משמעותית של תוחלת החיים. באלו שהתגוררו בשכונות נגישות בהליכה תועדה נטייה לגישה טובה לתחבורה ציבורית, מזון בריא, בתי חולים ושירותים אחרים. אנשים אלו לרוב הלכו יותר ורכבו יותר על אופניים, דבר העשוי לחסוך כסף ולשפר את הבריאות הגופנית. למעשה, מגורים באזורים אלו הובילו לעליה של 30% בהיקף הפעילות הגופנית.

 

במאמר שלישי, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences דווח כי גישה אופטימית לחיים עשויה להביא גם כן להארכת תוחלת החיים.

 

החוקרים מצאו כי גישה אופטימית נקשר בקשר תלוי-מינון עם תוחלת חיים ארוכה יותר, זאת ללא תלות בגורמים דוגמת מצב סוציו-אקונומי, מצבים רפואיים, מעורבות חברתית והתנהגויות בריאותיות.

 

בשורה התחתונה, המשמעות היא כי מעבר להרכב הגנטי, ישנם גורמים בהם ניתן לשלוט ולהשפיע על תוחלת החיים. למרות שמובן מאליו כי הקפדה על אורח חיים בריא, דוגמת תזונה בריאה, הימנעות מעישון והקפדה על פעילות גופנית עשויים להביא להארכת תוחלת החיים, יש לקחת בחשבון את התועלת של מעורבות חברתית בגיל מבוגר, מגורים בשכונה נוחה להליכות ושמירה על גישה אופטימית לחיים.

 

מתוך MDLinx

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לוובינר זה מטעם המרכז הרפואי רמב"ם שהתקיים לאחרונה ואשר עסק באספקטים שונים של הזדקנות ואריכות ימים.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<