חדשות

אין הבדלים בהידרדרות הקוגניטיבית לאחר PCI לעומת CABG (מתוך JAMA)

05/06/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA עולה כי אין הבדל משמעותי בהידרדרות בתפקוד הזיכרון לאורך חמש שנים בין ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים (CABG, או Coronary Artery Bypass Grafting) לעומת PCI (Percutaneous Coronary Intervention).

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את השינוי בקצב ההידרדרות בזיכרון לאחר CABG או PCI. הם השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל קשישים בגילאי 65 שנים ומעלה שעברו את אחת ההתערבויות הכליליות בין 1998 ועד 2015. התוצא העיקרי היה סיכום ציוני מבחן קוגניטיבי ודיווחים של אנשים הקרובים לחולים אודות מצבם הקוגניטיבי, אשר נערכו במחקר Health and Retirement Study.

 

מבין 1,680 משתתפים (גיל ממוצע בעת הפרוצדורה של 75 שנים, 41%), 665 עברו CABG ו-1,015 חולים עברו PCI.

 

בזרוע ההתערבות הכלילית המילעורית, הקצב הממוצע של הידרדרות בתפקוד הזיכרון עמד על 0.064 יחידות זיכרון/שנה לפני הפרוצדורה ועל 0.060 יחידות זיכרון/שנה לאחר הפרוצדורה.

 

בזרוע החולים שעברו ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים הקצב הממוצע של הידרדרות בתפקוד הזיכרון עמד על 0.049 יחידות זיכרון/שנה לפני פרוצדורה ועל 0.059 יחידות זיכרון/שנה לאחר הפרוצדורה.

 

החוקרים מדווחים כי לא היה הבדל מובהק סטטיסטית בקצב ההידרדרות בתפקוד הזיכרון של חולים לאחר PCI, בהשוואה לקצב ההידרדרות בתפקוד הקוגניטיבי בחולים לאחר CABG (p=0.21).

 

מהנתונים עולה כי חלה עליה מובהקת סטטיסטית בקצב ההידרדרות בזיכרון לאחר ניתוח מעקפים ללא חיבור למכונת מעקף לב-ריאה, בהשוואה לתוצאות לאחר PCI (עליה ממוצעת בקצב ההידרדרות של 0.046 יחידות זיכרון/שנה לאחר ניתוח מעקפים ללא חיבור למכונת מעקף לב-ריאה), אך לא לאחר ניתוח מעקפים עם חיבור למכונת מעקף לב-ריאה לעומת PCI.

 

בקרב קשישים לאחר רה-וסקולריזציה כלילית, לא תועדו הבדלים בקצב ההידרדרות בתפקוד הזיכרון בין חולים שעברו ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים ובין אלו בהם בוצעה התערבות כלילית מילעורית.

 

JAMA 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<