הודעות אירגונים

בשורה לגברים הסובלים מערמונית מוגדלת; ניתוח זעיר פולשני בשיטת HoLEP לכריתת ערמונית שפירה בהרצליה מדיקל סנטר

06/06/2021

 
כחלק מתהליכי ההתבגרות הטבעיים, בדיוק כשם שהשיער מאפיר או מלבין, בלוטת הערמונית גדלה, כך שבגיל 50, כ-30% מהגברים יסבלו מערמונית מוגדלת, בגיל 70 – כ-60% ובגיל 90 רוב רובם של הגברים.
הערמונית חובקת את צינור השתן (השופכה, שמובילה שתן משלפוחית השתן – החוצה מן הגוף), ולכן גדילה שלה עלולה להפריע למתן שתן תקין. במצב כזה יש קושי בהטלת שתן, זרם חלש ומקוטע; התרוקנות לא מלאה; השתנה דחופה; השתנה תכופה; והשתנה לילית (יקיצה מהשינה כדי לתת שתן).
במידה וטיפול תרופתי לא עובד והמטופל סובל מאצירת שתן המלווה בכישלון גמילה מקטטר וכן פגיעה כלייתית משנית לחסימה של הערמונית, או תופעות לוואי פחות חמורות כמו אבנים בדרכי השתן, זיהומים חוזרים ודימום במתן שתן, יש צורך בהתערבות כירורגית.
חוד החנית של הטיפולים, המושק עתה בבית חולים הרצליה מדיקל סנטר הוא HoLEP, ניתוח זעיר פולשני לטיפול בערמונית מוגדלת. ההליך מתאים לערמונית בינונית וגדולה שעד כה דרשה ביצוע ניתוח גדול. הטיפול מבוצע באמצעות לייזר הולמיום ומתאימה גם למטופלים הנוטלים מדללי דם. הפרוצדורה אינה פוגעת בזקפה, כרוכה באשפוז והתאוששות קצרים והסכנה כי הרקמה תצמח מחדש נמוכה ביותר.
HoLEP (ראשי התיבות של Holmium Laser Enucleation of Prostate, כלומר הוצאת גרעין הערמונית באמצעות לייזר הולמיום) היא הגישה המתקדמת והמשוכללת ביותר טכנולוגית בתחום אורולוגיית הפרוסטטה.
הניתוח מתבצע כולו דרך השופכה, דרכה מחדיר המנתח סיב אופטי משוכלל וכלי ניתוח גמישים ומתוחכמים. הסרת הרקמה החוסמת של הערמונית מבוצעת באמצעות לייזר הולמיום, ולאחר מכן היא נחתכת לחתיכות קטנות באמצעות מכשיר מיוחד ונשאבת החוצה.
לייזר הולמיום שבו נעשה השימוש הוא מדוייק מאוד, אבל שטחי יותר ברמת החדירה שלו – כך ששיעור הפגיעה ה"היקפית" ברקמות סמוכות קטן מאוד, וכך גם הדימום.
ד"ר עבר דראושה, רופא בכיר ביחידה אורולוגיה זעיר פולשנית מחלקה אורולוגית מרכז רפואי רבין ורופא בכיר בהרצליה מדיקל סנטר: "ה- HoLEP (ניתוח סגור בלייזר הולמיום) היא  הטכניקה הפולשנית שנחשבת ל"מדד הזהב" (Gold Standard) לערמוניות בינוניות וגדולות.  הדיוק הגבוה שלה מקטין כמעט לאפס את הסיכון לפגיעה בזקפה לאחר הניתוח וכן את הסיכון לדימום. בניגוד לגישות מזעריות אחרות, היא מתאימה לערמונית בינונית וגדולה ויכולה להחליף את ניתוח הבטן בחתך רחב להסרת ערמונית כזו".

אודות הרצליה מדיקל סנטר
בית החולים הרצליה מדיקל סנטר (HMC) הוקם לפני כ-35 שנה כדי לאפשר לתושבי מדינת ישראל ליהנות משרותי רפואה פרטית באיכות, וברמת שירות יחודיים. סגל בית החולים מונה כ-600 עובדים, צוות רב מקצועי בכל תחומי הרפואה אשר חרט על דגלו את המצויינות כערך עליון. 500 רופאים מומחים בתחומם, מהבכירים ביותר במערך הרפואי של ישראל, מבצעים מדי שנה בבית החולים למעלה מ-20,000 ניתוחים ופעולות במגוון תחומים ובכללם ניתוחי לב, נוירוכירורגיה כבדה (מוח ועמוד שדרה), צנתורים, אורתופדיה, החלפות מפרקים, שברים מורכבים, כירורגיה אונקולוגית, כירורגיה כללית, גינקולוגיה, אורולוגיה, ניתוחי רובוט, א.א.ג, פריון, גסטרואנטרולוגיה, דימות ועוד.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<