חדשות

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית את הדרישה לאינסולין בחולי סוכרת מסוג 1 עם השמנה (מתוך כנס ה-ASMBS)

18/06/2021

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ניתוח בריאטרי אמנם אינו מוביל לשיפור סוכרת מסוג 1 באופן ישיר, אך ההתערבות עשויה להשפיע באופן עקיף על-ידי שיפור הרגישות לאינסולין והפחתת הדרישה הכוללת לאינסולין בחולים עם סוכרת מסוג 1 והשמנה, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Metabolic and Bariatric Surgery.

 

המטרה של ניתוח בריאטרי בחולים עם סוכרת מסוג 1 היא לשפר את הרגישות לאינסולין החיצוני הניתן להם. חלק מהמומחים תומכים בניתוח שרוול קיבה כפרוצדורת הבחירה בחולים עם סוכרת מסוג 1 או אלו עם סוכרת מסוג 2 עם חסר אינסולין, אלא אם ישנה התווית-נגד אבסולוטית להתערבות עקב סיכון מוגבר לחמצת סוכרתית בחולים אלו.

 

מדגם המחקר כלל 38 חולים עם סוכרת מסוג 1 (גיל ממוצע של 41 שנים, 87% נשים) שעברו את הניתוח הבריאטרי במהלך 2002-2019. מבין אלו, 33 חולים עברו ניתוח מעקף קיבה ו-5 חולים היו לאחר ניתוח שרוול קיבה. ההחלטה על מעקף קיבה נבעה מההעדפה במרכז הרפואי בו נערך המחקר לניתוח מעקף קיבה.

 

שנתיים לאחר הניתוח הבריאטרי, הדרישה היומית לאינסולין ירדה בממוצע מ-118 יחידות/יום לפני הניתוח ל-60 יחידות/יום לאחר הניתוח. מעבר לירידה המובהקת סטטיסטית בדרישה היומית לאינסולין, החוקרים מצאו כי שיעור החולים שנדרשו ליותר מתרופה אחת לטיפול בהיפרגליקמיה ירד מ-66% לפני הניתוח ל-52% לאחר שנתיים, אך ההבדל הנ"ל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

ממצאי המחקר תומכים בניתוח בריאטרי בחולים עם סוכרת מסוג 1 והשמנה, כולל חולים עם סוכרת כפולה, דהיינו, אלו שאינם מייצרים אינסולין באופן אנדוגני וגם פיתחו עמידות להשפעות של אינסולין חיצוני ולכן בעלי מאפיינים של סוכרת מסוג 1 ושל סוכרת מסוג 2.

 

מתוך כנס ה-ASMBS

 

לידיעה במדסקייפ

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<