חדשות

השמנה מלווה בסיכון מוגבר לדלקת וושט ארוזיבית במבוגרים (Esophagus)

21/06/2021

 

השמנה בטנית הינו גורם סיכון מוביל להתפתחות דלקת וושט ארוזיבית במבוגרים בגיל העמידה, כך מדווחים חוקרים מיפן במאמר שפורסם בכתב העת Esophagus.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ניתן להגדיר השמנה ויסראלית על-פי בדיקת CT של הבטן, אך השימושיות של קביעת שטח שומן ויסראלי להערכת האתיולוגיה של מחלת ריפלוקס במערכת העיכול לא נבחנה במלואה.

 

מדגם המחקר כלל 433 משתתפים בריאים בגילאי 40-69 שנים (234 גברים, 199 נשים) והחוקרים בחנו את הקשר בין גורמים הקשורים בהשמנה (שטח שומן כולל, שטח שומן ויסראלי, שטח שומן תת-עורי, היקף מותניים ומדד מסת גוף) ובין היארעות דלקת וושט ארוזיבית על-רקע ריפלוקס.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי הימצאות דלקת וושט ארוזיבית על-רקע ריפלוקס עמדה על 27.2% (118 מבין 433 משתתפים; 106 גברים, 12 נשים).

 

שטח שומן ויסראלי היה גבוה יותר בקרב חולים עם דלקת וושט ארוזיבית, בהשוואה לאלו ללא מחלת הוושט (116.6 סמ"ר לעומת 64.9 סמ"ר, בהתאמה). היארעות דלקת וושט ארוזיבית הייתה גבוהה יותר בנבדקים עם השמנה ויסראלית (שטח שומן ויסראלי של 100 סמ"ר ומעלה), בהשוואה לאלו ללא השמנה ויסראלית (61.2% לעומת 12.8%, בהתאמה).

 

מבין הגורמים הקשורים בהשמנה, השמנה ויסראלית לוותה בסיכוי הגבוה ביותר לדלקת וושט ארוזיבית.

 

מניתוח רב-משתני עלה קשר בין שטח שומן ויסראלי ובין היארעות דלקת וושט ארוזיבית (יחס סיכויים של 2.18), עדות לכך שמדובר בגורם סיכון בלתי-תלוי לדלקת וושט ארוזיבית. בנוסף, צריכת אלכוהול יומית (יחס סיכויים של 1.54), אטרופיה של הקיבה (יחס סיכויים של 0.29) והעדר היסטוריה של עישון (יחס סיכויים של 0.49) נקשרו גם הם עם הסיכון להתפתחות דלקת ארוזיבית של הוושט.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי השמנה ויסראלית הינה גורם הסיכון המרכזי להתפתחות דלקת ארוזיבית של הוושט על-רקע ריפלוקס בקרב מבוגרים בגיל העמידה.

 

Esophagus 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<