חדשות

שימוש בקנאביס מלווה בסיכון מוגבר לאובדנות (JAMA Netw Open)

25/06/2021

 

מבוגרים צעירים המדווחים על שימוש בקנאביס תועדה עליה משמעותית בסיכון למחשבות אובדניות וניסיונות אובדניים, כך עולה מתוצאות סקר חדש מארצות הברית, שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. מהנתונים עולה כי הסיכון גדול יותר בנשים מגברים ואינו תלוי בהיסטוריה של דיכאון.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי במהלך העשור האחרון חלה עליה ניכרת בשימוש בקנאביס בקרב מבוגרים בארצות הברית, זאת במקביל לעליה באובדנות. עם זאת, הקשר בין שימוש בקנאביס ואובדנות במבוגרים צעירים אינו מובן היטב.

 

במסגרת המחקר נבחנו הנתונים אודות 281,650 צעירים בגילאי 18-34 שנים, אשר לקחו חלק בסקר National Surveys on Drug Use and Health בין השנים 2008 ועד 2019. החוקרים סיווגו את השימוש בקנאביס בשימוש יומי או כמעט-יומי בשנה האחרונה (300 ימי שימוש ומעלה), שימוש לא-יומי, או ללא כל שימוש בקנאביס.

 

למרות שלא זוהה קשר בין אובדנות ובין הסיכון לשימוש בקנאביס, גם בקרב מבוגרים צעירים שלא השתמשו בקנאביס על-בסיס יומי והיו בסיכון גבוה יותר לחוות מחשבות אובדניות או ניסיונות אובדניים, בהשוואה לאלו שלא השתמשו במריחואנה כלל.

 

בקרב מבוגרים צעירים ללא אירוע דיכאון מג'ורי, כ-3% מאלו שלא השתמשו בקנאביס דיווחו על מחשבות אובדניות, זאת בהשוואה ל-7% מאלו שהשתמשו בקנאביס באופן ספוראדי, כ-9% מאלו שדיווחו על שימוש יומי בקנאביס ו-14% מאלו עם הפרעת שימוש בקנאביס. בקרב מבוגרים צעירים עם דיכאון, השיעורים המקבילים עמדו על 35%, 44%, 53% ו-50%.

 

מגמות דומות תועדו בהערכת הקשר בין רמות שונות של שימוש בקנאביס ובין תכנית אובדנות או ניסיון אובדני.

 

החוקרים זיהו גם הבדלים מגדריים, כאשר בנשים שדיווחו על שימוש בקנאביס בכל היקף תועד סיכון מוגבר למחשבות אובדניות או תכנית או ניסיון אובדני, בהשוואה לגברים שדיווחו על שימוש בקנאביס בהיקף דומה.

 

בקרב אלו עם אירוע דיכאון מג'ורי, שיעורי הימצאות מחשבות אובדניות בנשים עם הפרעת שימוש בקנאביס עמדו על 14%, בהשוואה לשיעור של 4.0% בנשים ללא הפרעת שימוש בקנאביס; בגברים השיעורים המקבילים עמדו על 10% לעומת 3%, בהתאמה.

 

בקרב מבוגרים צעירים עם הפרעת שימוש בקנאביס וגם דיכאון מג'ורי, שכיחות תכנית אובדנית בשנה האחרונה הייתה גבוהה ב-52% בנשים לעומת גברים (24% לעומת 16%, בהתאמה).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הקשרים המורכבים בין אובדנות ושימוש בקנאביס, בפרט לאור הנטל הגבוה של אובדנות במבוגרים צעירים.

 

JAMA Netw Open. Published online June 22, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<