חדשות

תינוקות שנולדו לאחר הפריה חוץ-גופית אינם בסיכון מוגבר לממאירויות בילדות (מתוך כנס מטעם ה-European Society of Human Reproduction and Embryology)

03/07/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ילדים שנולדו בעקבות טיפולי פוריות אינם בסיכון מוגבר להתפתחות מחלות ממאירות בשלב מאוחר יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס מטעם ה-European Society of Human Reproduction and Embryology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממדגם OMEGA, מחקר ארצי עם מעקב פרוספקטיבי בהולנד. המחקר כלל תינוקות שנולדו בין 1983 ועד 2012 לנשים שקיבלו טיפולי פוריות באחת מבין 13 מרפאות הפריה חוץ-גופית או שני מרכזי פוריות.

 

במסגרת המחקר נאספו נתונים אודות טיפולי פוריות והמצב הבריאותי של האם, כמו גם מידע אודות היארעות מחלת ממאירות. מבין למעלה מ-98,000 לידות-חי, כ-53,000 היו לאחר טיפולי פוריות.

 

מהנתונים עולה כי תועדו 382 מחלות ממאירות, כולל 166 ממאירויות בקרב ילדים שנולדו לאחר טיפולי פוריות ו-222 ממאירויות בילדים שנולדו ללא טיפולי פוריות. הגיל החציוני בתום המעקב היה 17 שנים, אך המעקב היה קצר יותר אחר אלו שנולדו בעקבות טיפולי פוריות (16 שנים לעומת 19 שנים, בהתאמה).

 

בהשוואה לילדים שנולדו לנשים עם פוריות ירודה אך ללא טיפולי פוריות, באלו שנולדו לאחר טיפולי פוריות, כולל הפריה חוץ-גופית, לא תועד סיכון מוגבר למחלות ממאירות (יחס סיכון של 0.98, רווח בר-סמך 95% של 0.79-1.22).

 

בקרב ילדים לאימהות שעברו ICSI תועד סיכון גבוה יותר מספרית לממאירות (יחס סיכון של 1.20, רווח בר-סמך 95% של 0.85-1.70), כמו גם באלו שנולדו לאימהות לאחר העברת עוברים קפואים (יחס סיכון של 1.25, רווח בר-סמך 95% של 0.68-2.43), אך הממצאים לא היו מובהקים סטטיסטית. החוקרים מציינים כי תוארו ארבעה מקרי מלנומה בילדים שנולדו לאחר פרוצדורת ICSI, ממצא העשוי להיות אקראי בלבד.

 

לא תועד סיכון מוגבר לממאירות באתר ספציפי בתינוקות שנולדו לאחר טיפולי פוריות, בהשוואה לאלו שנולדו ללא טיפולי פוריות והאוכלוסייה הכללית. בהשוואה לילדים שנולדו ללא טיפולי פוריות, תינוקות שנולדו לאחר טיפולי פוריות גם לא היו בסיכון מוגבר ללויקמיה לימפובלסטית (יחס סיכון של 1.03, רווח בר-סמך 95% של 0.58-1.82).

 

לאחר 18 שנים, יחס הסיכון לממאירות שנולדו לאחר טיפולי פוריות עמד על 1.22 (רווח בר-סמך 95% של 0.86-1.74).

 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר מספקים מקור להרגעה, בפרט לילדים שנולדו לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית. הממצאים עשויים לסייע לרופאים להסביר על הסיכונים האפשריים לצאצאים בעקבות טיפולי פוריות, כולל מידע מבוסס-עדויות באשר לקשר בין טיפולי פוריות ובין הסיכון לממאירות בילדות ובגיל ההתבגרות.

 

מתוך כנס מטעם ה-European Society of Human Reproduction and Embryology

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<