חדשות

מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול מלווה בסיכון גבוה פי שלוש לסוכרת הריונית (J Diabetes Complications)

05/07/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Diabetes and Complications עולה כי מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול מלווה בסיכון גבוה כמעט פי שלוש לסוכרת הריונית.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול ובין סוכרת הריונית ע"י הערכת שיעורי הימצאות סוכרת הריונית בנשים עם אבחנה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול לפני הלידה.

 

חיפוש במאגרים אלקטרוניים הוביל לזיהוי מחקרים שכללו נשים עם אבחנה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול וסוכרת הריונית. החוקרים לא כללו במחקר מחקרים שכללו נשים עם אבחנה של טרום-סוכרת, סוכרת מסוג 1 או מסוג 2 לפני ההיריון, מחלת כבד כרונית/שחמת כבד שאינה על-רקע מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

הסקירה כללה שבעה מחקרים עם 2,299 משתתפות ושיעורי סוכרת הריונית עמדו על 26% בנשים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול. הסיכוי לסוכרת הריונית היה גבוה פי 2.9 בנשים הרות עם אבחנה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, בהשוואה לנשים ללא מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, אם כי תועדה הטרוגניות גבוהה (יחס סיכויים לא-מתוקן של 2.9, p<0.05).

 

החורים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מספקים עדויות נוספות באשר לשכיחות סוכרת הריונית בנשים הרות עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, נושא שלא נבחן לעומק עד כה.

 

J Diabetes Complications. 2021 Jun 27

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<