חדשות

שכיחות גבוהה של תסמיני חרדה ודיכאון לאחר דימום תת-עכבישי (J Psychosom Res)

12/07/2021

 

השכיחות הגבוהה של תסמיני דיכאון וחרדה בחולים לאחר דימום תת-עכבישי מדגישה את הצורך בהערכה הולמת וטיפול מתאים בעקה פסיכולוגית בחולים לאחר דימום תת-עכבישי, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Psychosomatic Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עקה פסיכולוגית היא סיבוך נפוץ בחולים לאחר דימום תת-עכבישי, אשר לעיתים קרובות משפיעה משמעותית על הפרוגנוזה של החולים. מטרתם כעת הייתה לקבוע את השכיחות של תסמיני חרדה ודיכאון בחולים לאחר דימום תת-עכבישי ולזהות גורמי סיכון רלבנטיים.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שכללו נתונים ממחקרים שפורסמו בכתב העת EMBASE, Medline, Psychinfo ו-Web of Science.

 

החיפוש הוביל לזיהוי 42 מחקרים שדיווחו על תסמיני חרדה ו-64 מחקרים שדיווחו על תסמיני דיכאון. בטווח הקצר (פחות משלוש שנים מהדימום התת-עכבישי), שיעורי ההימצאות של תסמיני חרדה עמדו על 31.4% ושיעורי הימצאות תסמיני דיכאון עמדו על 25.2%. בטווח הארוך (לאחר שלוש שנים ומעלה), שיעורי חרדה עמדו על 40.4% ודיכאון תואר ב-35.8% מהחולים.

 

החוקרים מדווחים כי מין החולה והפרעות פסיכיאטריות קודמות זוהו כגורמי סיכון אפשריים להתפתחות ההפרעות הפסיכיאטריות לאחר דימום תת-עכבישי.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את המנגנונים ולפתח התערבויות הוליסטיות המשלבות את ההבנה של ההשפעה הביולוגית והפסיכולוגית של דימום תת-עכבישי.

 

J Psychosom Res. 2021 Jul 4

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<