חדשות

עדויות נוספות תומכות בתועלת של גירוי וגאלי מילעורי לטיפול באפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי (Auton Neurosci)

12/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Autonomic Neuroscience מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה חדשה, התומכות ביעילות גירוי וגאלי מילעורי (Transcutaneous Vagus Nerve Stimulation, או tVNS) לטיפול באפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי גירוי וגאלי פולשני הינה אפשרות טיפול מבוססת-היטב בחולים עם אפילפסיה. לאחרונה נכנסה לשימוש אפשרות גירוי וגאלי מילעורי, אשר יתרונה העיקרי נובע מכך שאינה דורשת ניתוח וניתנת להסרה מיידית. כעת, החוקרים סקרו את הנתונים הקליניים אודות יעילות ובטיחות tVNS לטיפול באפילפסיה.

 

הסקירה כללה חמישה מחקרים פרוספקטיביים עם 118 חולים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי ו-3 מחקרים אקראיים ומבוקרים עם 280 חולים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי. פרוטוקולי המחקרים היו הטרוגניים בכל הנוגע למאפייני החולים, המכשירים בשימוש, מדדי גירוי, משך המחקר ותוצאי סיום.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי הפחתת פרכוסים הגיעו ל-64%, עם שיעורי תגובה (ירידה של לפחות 50% בתדירות פרכוסים) של עד 65%. בקרוב לרבע מהמטופלים (24%) לא תועדו פרכוסים, עם שיעור שהגיע לקרוב לשליש (31%) בקבוצה קטנה של ילדים.

 

נתונים אודות מדדי חומרת פרכוסים היו זמינים מ-4 מחקרים, עם עדות לשיפור משמעותי בשניים מהם.

 

אירועים חריגים כללו בעיקר כאבי ראש, כאב אוזניים ושינויים בעור והיו בדרגת חומרה קלה-עד-בינונית. ישנוניות עשויה להיות תלוי בעוצמת הגירוי.

 

מדדי איכות חיים המשקפים את נטל המחלה הדגימו שיפור משמעותי בשני מחקרים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי העדויות תומכות בבטיחות וביעילות של tVNS בטיפול בחולים עם אפילפסיה. הם קוראים להשלים מחקרים אקראיים אקראיים עם פרוטוקולי גירוי סטנדרטיים ומעקב ארוך-טווח במטרה להבין טוב יותר את תוצאות הטיפול ב-tVNS בחולים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי.

 

Auton Neurosci. 2021 Jun 30

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<