חדשות

טיפול ב-Pravastatin אינו מפחית את הסיכון לקדם-רעלת היריון בנשים בסיכון גבוה (Circulation)

13/07/2021

 

טיפול ב-Pravastatin (פרבליפ) לא הפחית את היארעות קדם רעלת היריון בנשים הרות בסיכון גבוה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Circulation.

 

החוקרים סבירים כי בדיקות סקר יעילות לזיהוי קדם-רעלת היריון במועד מבוססות על משלב גורמים אימהיים עם מדידות לחץ דם עורקי ממוצע, פקטור גדילה שלייתי בדם ורמות Soluble fms-like Tyrosine Kinase-1 לאחר 35-37 שבועות היריון, עם שיעורי זיהוי של כ-75%. אחת ההתערבויות התרופתיות האפשריות לנשים אלו כוללת מתן Pravastatin.

 

כעת השלימו החוקרים מחקר רב-מרכזי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 1,091 נשים הרות בסיכון גבוה לקדם רעלת היריון במועד. המשתתפות חולקו באקראי לטיפול ב-Pravastatin במינון 20 מ"ג ביום (548 נשים, גיל ממוצע של 32.9 שנים) או פלסבו (543 נשים, גיל ממוצע של 32.5 שנים) בין שבוע 35-37 ועד ללידה או לשבוע 41.

 

התוצא העיקרי היה קדם-רעלת היריון בלידה בכל נקודת זמן לאחר ההקצאה האקראית. תוצאים משניים כללו יתר לחץ דם הריוני, לידת מת, לידת תינוק קטן לגיל היריון, הפלה, תמותה או תחלואה של היילוד.

 

החוקרים זיהו קדם רעלת היריון ב-14.6% מהמשתתפות בזרוע הטיפול ב-Pravastatin וב-13.6% מאלו בזרוע הפלסבו. לא תועדה כל השפעה לטיפול הפעיל על הסיכון לקדם רעלת היריון (p=0.65) ולא הייתה עדות לקשר בין ההשפעה של Pravastatin ובין הסיכון המשוער לקדם רעלת היריון, היסטוריה מיילדותית קודמת, היענות וטיפול באספירין.

 

בנוסף, החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בהיארעות כל אחד מתוצאי הסיום המשניים. לא תועדו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בהשפעות הטיפול על פקטור גדילה שלייתי וריכוזי Soluble fms-like Tyrosine Kinase-1 לאחר שבוע ושלושה שבועות.

 

מהנתונים עולה כי היו שני מקרים של אירוע חריג חמור אחד לפחות בקרב משתתפות שטופלו ב-Pravastatin ושישה מקרים בקרב משתתפות בזרוע הפלסבו, ללא הבדל מובהק סטטיסטית בין הקבוצות.

 

החוקרים כותבים כי ייתכן ומינונים גבוהים יותר של Pravastatin, או מתן הטפול לפרק זמן ארוך יותר, יוכל להדגים תועלת במניעת קדם רעלת היריון.

 

Circulation 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<