חדשות

לגליזציה של קנאביס מלווה בירידה בהיקף פניות לחדרי מיון על-רקע שימוש באופיואידים (Health Econ)

14/07/2021

 

במדינות שהתירו בחוק שימוש במריחואנה למטרות הנאה לא נרשמה עליה בפניות למחלקות לרפואה דחופה על-רקע שימוש באופיואידים, כפי שחששו רבים. למעשה, הממצאים מעידים על מגמה הפוכה עם ירידה בטווח הקצר בהיקף הביקורים במחלקות לרפואה דחופה על-רקע שימוש באופיואידים במהלך ששת החודשים הראשונים, לאחר מכן היקף הפניות שב לרמה שקדמה ללגליזציה של קנאביס, כך עולה מתוצאות מחקר שפורסמו בכתב העת Health Economics.

 

מחקר קודם מצא כי כאשר קיימת חלופה וקנאביס עשוי להביא להקלה בכאב, רבים עשויים להפחית את היקף השימוש באופיואידים. במקביל, פוליטיקאים רבים הביעו חשש כי אין להתיר את השימוש בקנאביס מאחר וזה עלול לסלול את הדרך לשימוש בסמים אחרים.

 

עד כה, ב-19 מדינות בארצות הברית הותר שימוש בקנאביס בחוק, כך שקרוב למחצית מאוכלוסיית ארצות הברית מתגוררת באזורים המתירים את השימוש בקנאביס.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות ביקורים למחלקות לרפואה לדחופה על-רקע שימוש באופיואידים מ-29 מדינות בין השנים 2011 עד 2017. בארבע מדינות – קליפורניה, מיין, מסצ'וסטס ונבאדה – הותר השימוש במריחואנה במהלך תקופת המחקר; ביתר 25 המדינות לא הותר השימוש במריחואנה.

 

בארבע המדינות בהן הותר השימוש בקנאביס נרשמה ירידה של 7.6% בהיקף הפניות למחלקות לרפואה דחופה על-רקע שימוש באופיואידים. הירידה העיקרית תוארה בגברים ובמבוגרים בגילאי 25-44 שנים, האוכלוסיות בעלות הסיכוי הגבוה ביותר להשתמש בקנאביס.

 

עם זאת, למרבה הצער הירידה בהיקף הפניות למחלקות לרפואה דחופה על-רקע שימוש באופיואידים לאחר לגליזציה של מריחואנה הייתה רק זמנית. ההשפעה נעלמה לאחר ששת החודשים הראשונים, ככל הנראה מאחר וקנאביס בסופו של דבר אינו מהווה טיפול להפרעת שימוש באופיואידים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לגליזציה של קנאביס אינה מובילה לעליה בהיקף השימוש באופיואידים ואף עשויה להיות בעלת השפעה חיובית על מגפת האופיואידים.

 

Health Econ. Published online July 12, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<