חדשות

טיפול מונותרפי ב-Ticagrelor במשך שלושה חודשים מפחית סיכון לדימום לאחר התערבות כלילית מילעורית ללא תלות בגיל החולה (JACC: Cardiovascular Intervention)

16/07/2021

 

מנתוני מחקר TWILIGHT שפורסמו בכתב העת JACC: Cardiovascular Intervention עולה כי ללא תלות בגיל החולה, החלפה מטיפול נוגד-טסיות כפול לטובת טיפול מונותרפי ב-Ticagrelor (ברילינטה) לאחר שלושה חודשי טיפול משולב ב- Ticagrelorעם אספירין מפחית את הסיכון לדימום, ללא עליה באירועים איסכמיים.

 

במחקר TWILIGHT נכללו חולים בסיכון גבוה שעברו התערבות כלילית מילעורית עם תומכן מצופה-תרופה. בכל החולים תועד לפחות קריטריון אחד בסיכון-גבוה. לאחר שלושה חודשי טיפול נוגד-טסיות כפול עם Ticagrelor, חולים ללא-אירועים חולקו באקראי לטיפול ב- Ticagrelor עם פלסבו או Ticagrelor עם אספירין למשך 12 חודשים נוספים. מבין 6,532 המשתתפים במחקר, 47.7% היו בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

התוצא העיקרי היה דימום מסוג 2, 3, או 5 לפי סיווג BARC (Bleeding Academic Research Consortium), כאשר תוצא הסיום המשני העיקרי היה משלב תמותה מכל-סיבה, אוטם לבבי או אירוע מוחי.

 

מהנתונים עולה כי בחולים בגילאי 65 שנים ומעלה, טיפול מונותרפי ב- Ticagrelor הפחית את הסיכון לתוצא העיקרי, בהשוואה למשלב Ticagrelor עם אספירין (4.5% לעומת 8.2%; יחס סיכון של 0.53, p<0.001) ללא עליה בשיעור אירועים איסכמיים (4.2% עם טיפול מונותרפי לעומת 4.4% עם טיפול נוגד-טסיות כפול; p=0.798). החוקרים מדווחים כי הממצאים היו עקביים בחולים מתחת לגיל 65 שנים, הן בהערכת התוצא העיקרי (p=0.62) והן בהערכת תוצאי הסיום המשניים העיקריים (p=0.77) ובקבוצות גיל שונות.

 

החוקרים מסבירים כי היקף התועלת של טיפול מונותרפי ב- Ticagrelor גודל יותר בקשישים, אך בעל חשיבות גם בחולים צעירים יותר.

 

JACC: Cardiovascular Intervention 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<