חדשות

התועלת של טיפול במינון גבוה של Buprenorphine כנגד התמכרות לאופיואידים (JAMA Netw Open)

17/07/2021

 

מתן Buprenorphine במינון גבוה במחלקות לרפואה דחופה לחולים עם הפרעת שימוש בחומרים שאינה-מטופלת הינה גישה בטוחה, נסבלת היטב העשויה לסייע להגדלת מספר החולים עם ההפרעה המקבלים טיפול תרופתי לאחר השחרור, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Buprenorphine משמש לעיתים במחלקות לרפואה דחופה לטיפול בחולים עם הפרעות שימוש באופיואידים. כעת הם ביקשו לבחון את הבטיחות והסבילות של Buprenorphine במינון גבוה (מעל 12 מ"ג) בחולים עם הפרעות שימוש בחומרים שפנו למחלקות לרפואה דחופה.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 391 חולים (גיל חציוני של 36 שנים, 68.3% גברים) עם הפרעות שימוש באופיואידים שטופלו ב- Buprenorphine במרכז יחיד באוקלנד, קליפורניה. חלק גדול מהחולים היו חסרי בית (88 חולים) ו/או עם הפרעות פסיכיאטריות (161 חולים).

 

מנון גבוה של Buprenorphine תת-לשוני ניתן ע"י 54 רופאים במהלך 366 מפגשים (63.2%), כולל 138 מנות (23.8%) של 28 מ"ג ומעלה. לא תועדו מקרים של דיכוי נשימתי או טשטוש.

 

בכל 5 המקרים (0.8%) של תסמיני גמילה לא זוהה קשר עם מינון הטיפול; 4 מקרים אירעו לאחר מתן Buprenorphine במינון של 8 מ"ג.

 

החוקרים זיהו שלושה אירועים חריגים חמורים שאינם על-רקע הטיפול ב- Buprenorphine. בחילות או הקאות הופיעו לעיתים נדירות (2-6%). חציון משך השהות במחלקה לרפואה דחופה עמד על 2.4 שעות.

 

ממצאים אלו מעידים כי Buprenorphine במינון גבוה הניתן במחלקות לרפואה דחופה לחולים עם הפרעות שימוש באופיואידים היה בטוח ונסבל היטב. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את השפעות הטיפול.

 

JAMA Netw Open. Published online July 15, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<