חדשות

מרפי שרירים משמשים לעיתים קרובות לטיפול בכאבי גב אך אינם יעילים (BMJ)

17/07/2021

 

למרות שמרפי שרירים ניתנים לעיתים קרובות לטיפול בכאבי גב תחתון, מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת BMJ עולה כי תרופות אלו לרוב אינן יעילות בחולים אלו.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות והבטיחות של טיפול במרפי שרירים בחולים עם כאבי גב תחתון. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים ומבוקרים וזיהו מחקרים אקראיים ומבוקרים שכללו מבוגרים עם תלונות על כאבי גב תחתון.

 

התוצאים של המחקר כללו את עצימות הכאב (בסולם של 0-100), מוגבלות (בסולם של 0-100), קבלת הטיפול (הפסקת התרופה מכל סיבה במהלך הטיפול) ובטיחות (אירועים חריגים, אירועים חריגים חמורים ומספר משתתפים שפרשו מהמחקר בשל אירוע חריג).

 

להערכת ההשפעה של מרפי שרירים, החוקרים בחנו את הנתונים מ-31 מחקרים עם 6,505 משתתפים שימשו לניתוח כמותי של הנתונים. בחולים עם כאב גב תחתון אקוטי, עדויות בדרגת ודאות נמוכה מאוד העידה כי טיפול במשך עד שבועיים במרפי שרירים שאינם בנזודיאזפינים לוו בירידה בעצימות כאב, אך ללא ירידה במוגבלות.

 

יש עדויות בדרגת ודאות נמוכה או נמוכה מאוד לפיהן מרפי שרירים שאינם בנזודיאזפינים עשויים להביא לעליה בסיכון לאירועים חריגים (סיכון יחסי של 1.6, רווח בר-סמך 95% של 1.2-2.0) ובעלי השפעה מינימאלית, אם בכלל, על קבלת הטיפול לכאבי גב תחתון, בהשוואה לזרוע הביקורת.

 

מספר המחקרי להערכת מרפי שרירים אחרים ומשכי טיפולים שונים להקלה על כאבי גב תחתון היה קטן ודרגת הודאות נמוכה מאחר ובמרבית המחקרים תועד סיכון גבוה להטיות.

 

החוקרים מסמכים וכותבים כי קיימת אי-ודאות רבה בכל הנוגע ליעילות ובטיחות מרפי שרירים. עדויות בדרגת ודאות נמוכה ונמוכה מאוד מעידות כי מרפי שרירים שאינם בנזודיאזפינים עשויים להביא להקלה קלה בעצימות הכאב, אך באופן שאינו משמעותי קלינית. מנגד, הטיפול בתרופות אלו עשוי להביא לעליה בסיכון לאירועים חריגים.

 

BMJ 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<