חדשות

רף ה-1000 מאומתים ליום אמנם נחצה אך מס' החולים הקריטיים/מונשמים עומד על 10 בלבד.. עם זאת על רקע הצפי לעלייה בהיקף האשפוזים מציע מנכ''ל אסותא אשדוד להקים ''מחלקות על'' לקורונה בבתי החולים המרכזיים

20/07/2021

מאת מערכת אי-מד

אמנם רף ה-1000 מאומתים ליום נחצה אמש (1372)  כפי שניתן לראות בלוח הבקרה של משרד הבריאות ובתרשים שלהלן

 

יחד עם זאת עקומת החולים הקשים אמנם בעליה אך בשיפוע הרבה יותר מתון כפי שניתן לראות כאן

על רקע טענות של מס' גורמי מקצוע על כך שהגדרת החולים הקשים היא בעייתית (עם נטיה להגזמה) ראוי להתייחס גם למס' החולים הקריטיים/מונשמים שעומד נכון לעכשיו על 10 בלבד.

פרופ' נחמן אש ציין אמש בתדריך שמס' החולים הקשים החדשים ליום מוערך כ-1.5% ממס' המאומתים לפני כ-10 ימים-שבועיים. ולכן, במידה ומספרי המאומתים ימשיכו לעלות ע"פ מקדם ההדבקה הנוכחי של 1.4 , הרי שתוך מס' שבועות אנו עלולים להגיע גם לרמה של 10,000 ביום, והמשמעות היא 150 חולים קשים חדשים, שאלה מספרים שמאיימים כבר על יכולת מערכת האשפוז לתת מענה. ולכן המאמץ של משרד הבריאות מתמקד כעת בהשתלטות על העלייה במס' המאומתים (נתב''ג, תו ירוק אכיפת מסיכות במקומות סגורים,  המשך קמפיין חיסונים ועוד). נציין רק שכל המודלים שבחנו תרחישים הצביעו על כך שהפרמטר המשמעותי ביותר בהשפעתו על תחלואה קשה ותמותה הוא קצב ההתחסנות. יש עדיין 1.12 ברי חיסון שטרם חוסנו !

בהקשר של מערך האשפוז כדאי לשים לב לתרשים שהוצג עד לאחרונה בתמונת המצב היומית של "מגן ישראל" וכרגע משום מה הושמט משם, שממנו עלה שרק מיעוט מחולי הקורונה המאושפזים, נמצאים במחלקות ייעודיות של קורונה, נתון מדאיג לאור המחקרים המצביעים על שיעור הדבקה גבוה במחלקות כלליות.

בעניין זה כדאי לקרוא בעיון את מה שמציע ד"ר ארז ברנבוים מנכ"ל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד האומר: בטרם יפתחו מחלקות קורונה בכלל בתי החולים יש לשקול הקמת "מחלקות על" בבתי החולים המרכזיים לטיפול ואשפוז החולים .

ד"ר ברנבוים מוסיף: "לצערנו וכצפוי, ישנה עלייה במספר חולי הקורונה הנזקקים לאשפוז וטיפול רפואי עקב חומרת מצבם בבתי החולים ופתיחת מחלקות קורונה בכל בתי החולים היא רק עניין של זמן.
פתיחת מחלקת קורונה היא דבר מורכב ומחייבת הסטת ציוד רפואי וצוותים רפואיים ממחלקות שונות על חשבון טיפול בחולים אחרים.
בשלב זה, לאחר שלושה גלי תחלואה, בתי החולים ערוכים ומוכנים לכל תרחיש, עם זאת, כל עוד מספר הנזקקים לאשפוז לא גבוה, ראוי לרכז את החולים במספר "מחלקות על", במרכזי בריאות גדולים במקום לפזר אותם בין כל בתי החולים. הדבר ימנע שחיקה מוקדמת של הצוותים ופגיעה אפשרית באיכות הטיפול עבור שאר המטופלים"

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<