חדשות

האם רכיבה על אופניים עשויה להביא להארכת תוחלת החיים של חולים עם סוכרת מסוג 2? (JAMA Intern Med)

20/07/2021

 

רכיבה על אופניים עשויה לסייע בהארכת תוחלת החיים של חולים עם סוכרת מסוג 2. במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב מבוגרים עם סוכרת שהיו במעקב לאורך כ-15 שנים, אלו שרכבו על אופניים היו בסיכון נמוך יותר משמעותית לתמותה מכל-סיבה או לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תמותה מוקדמת מכל-סיבה ועקב מחלות לב וכלי דם נפוצה יותר בקרב חולים עם סוכרת. מטרתם כעת הייתה לבחון את הקשר בין משך רכיבה על אופניים ובין תמותה מכל-סיבה ותמותה עקב מחלות לב וכלי דם בקרב חולים עם סוכרת, כמו גם לקבוע את הקשר בין שינוי במשך זמן רכיבה על אופניים ובין הסיכון לתמותה.

 

המחקר הפרוספקטיבי כלל 7,459 חולים עם סוכרת ממחקר European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition Study. המשתתפים מילאו שאלונים אודות היסטוריה רפואית, נתונים סוציו-דמוגרפיים ומידע אודות אורחות חיים בתחילת המחקר ושוב לאחר חמש שנים. בסך הכול, 5,423 חולי סוכרת השלימו את השאלונים בשתי נקודות הזמן.

 

במהלך מעקב של 110,944 שנות-אדם תועדו 1,673 מקרי תמותה מכל-סיבה. בהשוואה לחולים שלא רכבו כלל על אופניים בתחילת המחקר, הסיכון לתמותה היה נמוך יותר משמעותית בקרב אלו שרכבו על אופניים, עם ירידה של 22%, 24%, 32% ו-24% בסיכון לתמותה בקרב אלו שרכבו 1-59, 60-149, 150-299 ו-300 דקות בשבוע ומעלה, בהתאמה.

 

מניתוח להערכת השינוי במשך זמן הרכיבה על אופניים עם מעקב שכלל 57,802 שנות-אדם, החוקרים זיהו 975 מקרי תמותה מכל-סיבה. בהשוואה לאלו שדיווחו כי לא רכבו כלל על אופניים בשתי הבדיקות, הסיכון לתמותה לא היה שונה באופן מובהק סטטיסטית בקרב אלו שרכבו על אופניים בהערכה הראשונה והפסיקו בהערכה השנייה, הסיכון היה נמוך ב-35% בקרב אלו שלא רכבו בתחילה אך החלו לרכב על אופניים מאוחר יותר וכן היה נמוך ב-35% בקרב אלו שדיווחו כי נהגו לרכב על אופניים בשתי נקודות הזמן. התוצאות היו דומות גם כאשר החוקרים בחנו את הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2, רכיבה על אופניים מלווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה ולתמותה עקב מחלות לב וכלי דם., ללא תלות בסוגים אחרים של פעילות גופנית. בקרב אלו שהחלו לרכב על אופניים בשלב מאוחר יותר נרשמה ירידה משמעותית בסיכון לתמותה מכל-סיבה ולתמותה עקב מחלות לב וכלי דם, בהשוואה לאלו שלא רכבו כלל על אופניים לאורך המעקב.

 

JAMA Intern Med. Published online July 19, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<