חדשות

ההשפעה של אנטרסטו על מקטע הפליטה של חדר שמאל ועל התוויה להשתלת ICD (מתוך Eur J Clin Pharmacol)

20/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Clinical Pharmacology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב-Sacubitril/Valsartan (אנטרסטו) הוביל לשיפור תפקוד סיסטולי בחולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, בעיקר הודות לנסיגה ברימודלינג של חדר שמאל. שיפור במקטע הפליטה לאחר שישה חודשי טיפול עשוי לסייע במניעת השתלת ICD (Implantable Cardioverter Defibrillator) בקרוב לרבע מהחולים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הטיפול באנטרסטו מלווה בנסיגה חיובית ברימדולינג חדר שמאל בחולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל. באוכלוסיית חולים זו תתכן תועלת גם להשתלת ICD כחלק ממניעה ראשונית של מחלות לב. מטרתם כעת הייתה לבחון את השיפור במקטע הפליטה לאחר שישה חודשי טיפול באנטרסטו ולבחון אם בעקבות הטיפול התרופתי לא הייתה עוד התוויה להשתלת ICD.

 

המחקר הפרוספקטיבי, רב-מרכזי, כלל חולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל (עד 35%), בהם הייתה התוויה להשתלת ICD כחלק ממניעה ראשונית של מחלות לב. כל המשתתפים החלו טיפול באנטרסטו.

 

מדגם המחקר כלל 230 חולים (73.9% גברים, גיל ממוצע של 64.3 שנים). לאחר שישה חודשי טיפול נרשמה ירידה בנפחים בחדר שמאל בסוף סיסטולה ובסוף דיאסטולה ועליה במקטע הפליטה של חדר שמאל מ-28.3% ל-32.2% (p<0.001). לאחר שישה חודשים, החוקרים מצאו כי בחולים עם קרדיומיופתיה שאינה על-רקע איסכמי ובחולים עם מינון אנטרסטו סופי של מעל 24/26 מ"ג, פעמיים ביום, תועד סיכוי גבוה יותר לעליה אבסולוטית של מעל 5% במקטע הפליטה של חדר שמאל.

 

מהנתונים עולה עוד ב-5.3% מהחולים תועדה הפרעת קצב לב במהלך ששת החודשים הראשונים לאחר התחלת הטיפול באנטרסטו.

 

החוקרים מציינים כי למרות התוצאות המבטיחות, הסיכון למוות לבבי פתאומי באוכלוסיה זו לא נבחן באופן מעמיק ויש להתייחס לממצאים אלו ככאלו התומכים בהיפותזה בלבד.

 

Eur J Clin Pharmacol. 2021 Jul 19.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<