חדשות

לאיזון לחץ דם חשיבות מרכזית במניעת מחלות לב וכלי דם (מתוך כנס מטעם ה- מתוך כנס ה-American Society for Preventive Cardiology)

25/07/2021

 

איזון לחץ דם הינו מרכיב חשוב במניעת מחלות לב וכלי דם, אך דרושות עדויות נוספות בנושא, כמו גם גישה מותאמת לאוכלוסיות בסיכון, כך מסבירים מומחים במהלך הרצאה שניתנה במסגרת כנס ה-American Society for Preventive Cardiology Congress on CVD Prevention.

 

המומחים מסבירים כי מתוכננים מחקרים אקראיים ומבוקרים חדשים עם משתתפים צעירים יותר, המצויים בסיכון נמוך יותר למחלות לב וכלי דם ונדרשים למעקב ממושך יותר. מהעדויות האפידמיולוגיות עולה כי מניעה וטיפול מוקדם ביתר לחץ דם עשויים למנוע תחלואה קרדיווסקולארית, אך אין עדויות ממחקרים אקראיים ומבוקרים בנושא.  מחקרים מסורתיים אינם יכולים לבחון את ההשפעות של התערבות מוקדמת וסביר להניח כי יידרשו עלויות גבוהות לעקוב אחר אדם בן 20 שנים ללא שבב טרשת עורקים במטרה לקבוע אם טיפול בלחץ הדם שלו עשוי למנוע התקף לב.

 

במקום זאת, על רופאים לבחון את השאלה באמצעות תוצאי לוואי, דוגמת מבנה ותפקוד חדר שמאל, נוקשות כלי דם ומדד הסתיידות בעורקים הכליליים. ישנה חשיבות לפיתוח גישות קליניות ומבוססות-אוכלוסיה להפחתת גורמי סיכון כמו סוכרת, השמנה והתנהגות יושבנית.

 

מחקרים להערכת איזון לחץ דם כגישה מונעת צריכים לכלול קריטריונים אודות מדידות לחץ דם בבית או מדידות אמבולטוריות, שימוש בתוצאי סיום ביניים וגישות חדשות למעקב ארוך-טווח.

 

גישות לשיפור איזון לחץ דם כוללות שיפור היענות באמצעות כדורים משולבים, מאחר וצפוי כי לחולים קל יותר ליטול כדור אחד ביום, מאשר נטילת שניים או שלושה כדורים, עוד חשוב לעודד שינוי אורחות חיים. רבים מזניחים את ההשפעות של פעילות גופנית על שיפור איזון לחץ דם.

 

בנוסף, חשוב להקפיד על טיפול צוותי, כולל אחיות ורוקחים, בנוסף לרופאים. הרופא לבדו אינו צפוי לקצור הצלחה רבה באיזון לחץ הדם לבדו.

 

מתוך כנס ה-American Society for Preventive Cardiology Congress on CVD Prevention

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<