חדשות

אלגוריתם ייעודי עשוי לסייע באבחנה של תסמונת כלילית חדה בחולים מאושפזים עם COVID-19 (מתוך כנס מטעם ה-American Society for Preventive Cardiology)

26/07/2021

 

אבחנה של תסמונת כלילית חדה בחולים שאושפזו עם זיהום בנגיף הקורונה עלולה להיות קשה לאור חפיפה בתסמינים, מיעוט חולים הפונים לבית חולים והעדר הנחיות בנוגע לקביעת האבחנה בחולים מאושפזים, כך מסבירים מומחים בהרצאה שניתנה במסגרת כנס מטעם ה-American Society for Preventive Cardiology.

 

לפי מחקר שפורסם בכתב העת American Journal of Preventive Cardiology, חולים עם מחלה קרדיווסקולארית טרשתית שנדבקו בנגיף הקורונה היו בסיכון גבוה יותר לתסמונת כלילית חדה על-רקע COVID-19, בהשוואה לחולים ללא מחלה קרדיווסקולארית טרשתית (סיכון יחסי של 5.9). החוקרים דיווחו על סיכון יחסי גבוה עוד יותר בחולים עם COVID-19 והיפרכולסטרולמיה משפחתית, בהשוואה לאלו ללא אבחנה זו (סיכון יחסי של 14.3).

 

מעבר לאבחנה מאתגרת יותר כאשר חולים עם COVID-19 מתייצגים עם תמונה חשודה לתסמונת כלילית חדה, במאמר מערכת שפורסם ב-NEJM Catalyst דנו הכותבים בסוגיה מדוע חלק מהחולים עם תסמונת כלילית חדה בעידן COVID-19 עשויים לבחור שלא לפנות כלל לטיפול רפואי. החוקרים מצאו כי חלק מהחולים ראו בבתי החולים מאגר למחלות זיהומיות ואינם מודעים אודות המאמצים בהם נוקטים בבתי חולים להפחתת הסיכון. על-פי המחקר, החולים נדרשים לאישור מהרופאים בקהילה באשר לשאלה מתי לפנות לחדרי מיון.

 

האבחנה של תסמונת כלילית חדה בחולים עם COVID-19 עשויה להיות קשה ממספר סיבות. כאבי חזה, אחד התסמינים של תסמונת כלילית חדה, מופיעים בשכיחות גבוהה בחולים עם זיהום נשימתי על-רקע COVID-19. שינויים במקטע ST על-רקע COVID-19 עשויים להטעות רופאים בחולים בהם מאוחר יותר אין עדות למחלה כלילית חסימתית. עליית טרופונין תתכן בכשליש מהחולים עם COVID-19, זאת על-רקע מספר אתיולוגיות שונות, בהתאם לתמונה הקלינית.

 

לאור זאת, המומחים הציגו אלגוריתם לניהול חולים עם חשד לתסמונת כלילית חדה ואבחנה של COVID-19.  הם מסבירים כי בדיקת אולטרה-סאונד לצד מיטת החולה עשויה לסייע בשלילת אבחנות כמו דלקת שריר הלב, אי-ספיקת לב, תסחיף ריאתי, הפרעה בתפקוד חדר ימין וקרדיומיופתיה על-רקע דחק. במידה ורופאים מזהים מאפיינים אחרים של תסמונת כלילית חדה בזמן הבדיקה, אזי בחולים בסיכון גבוה יותר עם פרוגנוזה גרועה של COVID-19  מומלץ טיפול שמרני, ויש מקום לתהליכי קבלת החלטות משותפים בין הרופאים, החולים ובני המשפחה. בקרב חולים בסיכון מגבר עם פרוגנוזה טובה יותר של COVID-19, ניתן לשקול אנגיוגרפיה כלילית. בחולים עם COVID-19 עם תסמונת כלילית חדה בסיכון בינוני או נמוך, הרופאים עשויים לשקול בדיקה לא-פולשנית לתסמונת כלילית חדה, דוגמת CT או MRI של הלב.

 

מתוך כנס מטעם ה-American Society for Preventive Cardiology

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<