חדשות

תרופות ממשפחת ARB דומות ביעילותן למעכבי ACE אך נסבלות טוב יותר (Hypertension)

26/07/2021

 

מההשוואה הגדולה ביותר בין תרופות ממשפחת ARB (Angiotensin Receptor Blocker) ומעכבי ACE (Angiotensin Converting Enzyme), שכללה קרוב ל-2.3 מיליון חולים שהחלו טיפול בתרופות אלו כטיפול יחיד, לא הודגמו הבדלים משמעותיים בין התרופות במניעה ארוכת-טווח של אירועים קרדיווסקולאריים על-רקע יתר לחץ דם. עם זאת, במאמר שפורסם בכתב העת Hypertension מדווחים החוקרים כי תופעות הלוואי היו הרבה פחות משמעותיות עם תרופות ממשפחת ARB.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההנחיות לטיפול ביתר לחץ דם כוללות המלצה דומה למתן מעכבי ACE או ARB, אם כי ישנם מחקרים מעטים להשוואה ישירה בין התרופות. כעת הם בחנו את נתוני עולם-אמיתי להערכת היעילות והבטיחות של מעכבי ACE לעומת ARB כקו-טיפול ראשון כנגד יתר לחץ דם.

 

המחקר כלל את כל החולים עם יתר לחץ דם, אשר החלו טיפול מונותרפי במעכבי ACE או ARB בין השנים 1996 ו-2018 משמונה מאגרי נתונים ברחבי הארצות הברית, גרמניה ודרום-קוריאה. התוצאים העיקריים כללו אוטם לבבי חד, אי-ספיקת לב, אירוע מוחי ומשלב אירועים קרדיווסקולאריים. עוד נבחנו 51 תוצאים משניים ותוצאי בטיחות, כולל אנגיואדמה, שיעול, סינקופה והפרעות אלקטרוליטיות.

 

החוקרים אספו נתונים אודות קרוב ל-2.3 מיליון חולי שהחלו טיפול במעכבי ACE ולמעלה מ-673,000 חולים שהחלו טיפול במעכבי ARB.

 

מהנתונים עולה כי אין הבדלים מובהקים סטטיסטית בין משפחות התרופות בתוצאים העיקריים של אוטם לבבי חד (יחס סיכון של 1.11 עם מעכבי ACE לעומת ARB, רווח בר-סמך 95% של 0.95-1.32), אי-ספיקת לב (יחס סיכון של 1.03, רווח בר-סמך 95% של 0.87-1.24), אירוע מוחי (יחס סיכון של 1.07, רווח בר-סמך 95% של 0.91-1.27), או משלב אירועים קרדיווסקולאריים (יחס סיכון של 1.06, רווח בר-סמך 95% של 0.90-1.25).

 

מניתוח תוצאי סיום משניים ובטיחות הטיפולים, בחולים תחת טיפול בתרופות ממשפחת ARB תועד סיכון נמוך יותר משמעותית לאנגיואדמה, שיעול, דלקת לבלב ודימום ממערכת העיכול.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אין הבדל מובהק סטטיסטית ביעילות מעכבי ACE או ARB כקו-טיפול ראשון כנגד יתר לחץ דם, אך יש לתרופות ממשפחת ARB פרופיל בטיחות טוב יותר.

 

Hypertension. Published online July 26, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<