חדשות

בחולי ובבריאות: סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בין בני זוג (Circ Cardiovasc Qual Outcomes)

26/07/2021

 

ממחקר מיפן עולה כי היסטוריה של אירוע קרדיווסקולארי בבת זוג לוותה בעליה משמעותית בסיכון לאירוע קרדיווסקולארי בעתיד בבן הזוג, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes. מעניין לציין, נשים שהיו נשואות לגברים לאחר אירוע קרדיווסקולארי קודם לא היו בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים בעתיד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים במטופלים שבן או בת זוגם עברו אירוע קרדיווסקולארי. כעת הם בחנו את ההיסטוריה הקרדיווסקולארית של אחד מבני הזוג השפיעה על הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים בבן או בת הזוג.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר Japan Medical Data Canter לתקופה שבין אפריל 2008 ועד אוגוסט 2018 והשלימו מחקר מותאם, שכלל משתתפים ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם להם בן או בת זוג עם היסטוריה של מחלה קרדיווסקולארית בעת הבדיקה הראשונה, לו התאימו עד ארבעה נבדקים ללא היסטוריה קרדיווסקולארית ולהם בן/בת זוג ללא היסטוריה של מחלה קרדיווסקולארית בהערכה הרפואית הראשונה.

 

מבין 236,527 זוגות נשואים (473,054 בני/בנות זוג), החוקרים זיהו 13,759 נבדקים עם היסטוריה קרדיווסקולארית, להם התאימו 55,027 נבדקים ללא היסטוריה של אירוע קרדיווסקולארי.

 

במהלך תקופת מעקב ממוצעת בת 95 חודשים מההערכה הרפואית הראשונה, שיעור החולים עם אירוע קרדיווסקולארי חמור – אשפוז עקב אי-ספיקת לב או אוטם לבבי - היה גבוה יותר באלו עם היסטוריה קרדיווסקולארית, בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של אירועים קרדיווסקולאריים (0.6% לעומת 0.4%, בהתאמה), עם יחס סיכון של 1.48 (רווח בר-סמך 95% של 1.15-1.90).

 

מניתוח לפי מין החולה עלה כי בקרב גברים שנשותיהם אובחנו עם מחלה קרדיווסקולארית תועד סיכון מוגבר משמעותית לאירוע קרדיווסקולארי חמור בעתיד (יחס סיכון של 1.68, רווח בר-סמך 95% של 1.22-2.32). עם זאת, בקרב נשים שבעליהן עברו אירוע קרדיווסקולארי בעבר לא תועדה עליה משמעותית בסיכון לאירוע קרדיווסקולארי (יחס סיכון של 1.22, רווח בר-סמך 95% של 0.82-1.83). הממצאים נותרו על-כנם בניתוחים סטטיסטיים שונים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את תוצאות המחקר ולקבוע אם יש מקום להתאמת התערבויות למניעה ראשונית המתמקדות בזוגות נשואים.

 

Circ Cardiovasc Qual Outcomes. Published online July 9, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<