חדשות

הפחתת חשיפה לזיהום אוויר עשויה להפחית סיכון לדמנציה (מתוך כנס ה-AAIC)

27/07/2021

 

הפחתת חשיפה לזיהום אוויר עשויה להאט הזדקנות של המוח ולהפחית את הסיכון לדמנציה, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Alzheimer's Association International Conference.

 

מחקרים קודמים הדגימו השפעה חיובית של הפחתת זיהום אוויר למניעת תחלואה נשימתית ותמותה, אך אין מחקרים להערכת ההשפעה של שיפור איכות האוויר על התפקוד הקוגניטיבי.

 

המחקר הנוכחי כלל תת-קבוצה של משתתפים ממחקר Women's Health Initiative Memory Study-Epidemiology of Cognitive Health Outcomes (WHIMS-ECHO), אשר בחן את התועלת של טיפול הורמונאלי בנשים לאחר-מנופאוזה.

 

ניתוח הנתונים כלל 2,232 נשים מבוגרות בגילאי 74-92 שנים (גיל ממוצע של 81.5 שנים), ללא דמנציה בתחילת המחקר. החוקרים השלימו הערכה של התפקוד הקוגניטיבי של הנשים בין השנים 2008 עד 2018. ניתוח גיאוגרפי מתקדם שימש להערכת החשיפה לחומר חלקיקי עדין ודו תחמוצת החנקן באזורים בהם התגוררו המשתתפים בין השנים 1996 עד 2012. החוקרים בחנו את הממוצעים לאורך שלוש שנים בתקופות שמיד לפני הגיוס (חשיפה לאחרונה) ועשר שנים טרם הגיוס (חשיפה מרוחקת) למחקר ולאחר מכן חישבו את השיפור ברמת הפרט באיכות האוויר כירידה בחשיפה לזיהום האוויר מהחשיפה המרוחקת לחשיפה לאחרונה.

 

מהנתונים עלה שיפור משמעותי באיכות האוויר, הן בחשיפה לחומר חלקיקי עדין והן בחשיפה לדו תחמוצת החנקן לפני הגיוס למחקר. בקרוב ל-95% מהמשתתפים במחקר, איכות האוויר השתפרה לאורך עשר השנים.

 

במהלך חציון מעקב של 6.2 שנים, תועדה ירידה משמעותית במצב הקוגניטיבי ובזיכרון אפיזודי של המשתתפים במחקר. ממצא זה לא הפתיע את החוקרים, שכן התפקוד הקוגניטיבי יורד עם הגיל. עם זאת, שיפור של 10% באיכות האוויר לווה בירידה של 14% ו-26% בסיכון לדמנציה, ממצאים המתורגמים לדרגת הסיכון בנשים בגיל צעיר בשנתיים או שלוש שנים.

 

שיפור גדול יותר באיכות החיים לווה בהידרדרות איטית יותר בתפקוד הקוגניטיבי הכללי ובזיכרון האפיזודי. הקשר לא היה שונה משמעותית לפי גיל, אזור מגורים, רמת השכלה, גנוטיפ APOE ε4, או גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם.

 

כאשר נבחן השיפור באיכות החיים ומגמות הירידה בתפקוד הקוגניטיבי, רק הקשר בין שיפור החשיפה לדו-תחמוצת החנקן והידרדרות איטית יותר של הזיכרון האפיזודי נותר מובהק סטטיסטית. ביתר התחומים ההבדל היה שולי או לא-משמעותי. ממצאים אלו מעידים כי אזורים שונים במוח עשויים להיות מושפעים בצורה שונה מהחשיפה לזיהום אוויר.

 

מתוך כנס ה-AAIC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<