חדשות

פגיעה בדרכי מרה לאחר זיהום בנגיף הקורונה עלולה להוביל לנזק כבדי (American Journal of Gastroenterology)

27/07/2021

 

בחולים עם COVID-19 בדרגה חמורה, פגיעה בדרכי מרה תוארה כסיבוך מאוחר העלול להוביל לנזק לדרכי מרה או כשל כבדי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת American Journal of Gastroenterology.

 

בתקופה שבין תחילת מרץ בשנת 2020 ועד 15 באוגוסט בשנת 2020, החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 12 חולים עם COVID-19 עבורם הוזמן ייעוץ מכון כבד עקב הפרעה בתפקודי הכבד.

 

נזק לדרכי מרה זוהה על-פי בדיקות מעבדה חריגות להערכת ריכוז פוספטזה בסיסית (מעל פי שלוש מהטווח העליון של הנורמה) וממצאים חריגים בבדיקת MRCP (Magnetic Resonance Cholangiopancreatography). החוקרים אספו נתונים קליניים, מעבדתיים והדמייתיים, כמו גם מידע היסטולוגי.

 

מהנתונים עולה כי מרווח הזמן הממוצע מאבחנת COVID-19 ועד לאבחנת נזק לדרכי מרה עמד על 118 ימים; שיא חציון ריכוז ALT בדם עמד על 661 יחידות/ליטר; שיא חציון פוספטזה בסיסית עמד ל 1,855 יחידות/ליטר. בקרב חולים אלו, תועדה שכיחות גבוהה של עליה משמעותית בשקיעת דם, CRP ו-D-Dimer.

 

ממצאי בדיקת MRCP כללו צורת חרוזים של דרכי המרה התוך-כבדיות (92% חולים), עיבוי דופן דרכי המרה עם האדרה (58% חולים) ואות דיפוזיה מוגבר (83% חולים).

 

ממצאי המחקר מעלים חשש מפני תחלואה ארוכת-טווח וסיבוכים מאוחרים של זיהום בנגיף הקורונה, כולל צורך אפשרי בהשתלת כבד או תמותה עקב נזק כבדי.

 

American Journal of Gastroenterology 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<