חדשות

טיפול בפורסיגה עשוי להפחית סיכון לכשל כלייתי ותמותה קרדיווסקולארית בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב מתקדם (Journal of the American Society of Nephrology)

28/07/2021

 

מניתוח נתוני מחקר DAPA-CKD עולה כי טיפול ב-Dapagliflozin (פורסיגה) מפחית את הסיכון לכשל כלייתי ותמותה בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב מתקדם. יתרה מזאת, החוקרים מצאו כי התרופה בטוחה לשימוש באוכלוסיה זו, לאחר שלא תואר סיכון מוגבר לאירועים חריגים חמורים בהשוואה לחולים עם מחלת כליות כרונית בשלבים פחות חמורים.

 

החוקרים מציינים כי למרות שהמחקר כלל חולים עם קצב פינוי גלומרולארי משוער נמוך עד 25 מ"ל/דקה, הטיפול בפורסיגה או פלסבו לא הופסקו כאשר נרשמה ירידה בתפקוד הכלייתי, אפילו עד 15 מ"ל/דקה. לאור זאת, תרופה שפותחה במקור לטיפול בסוכרת עשויה לשפר את התוצאות בחולים עם מחלת כליות כרונית עם וללא סוכרת, כולל חולים עם מחלת כליות כרונית בשלב בינוני-עד-מתקדם.

 

מדגם המחקר כלל 624 חולים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת, אשר הוגדרה בנוכחות קצב פינוי גלומרולארי משוער נמוך מ-30 מ"ל/דקה. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת טיפול בפורסיגה במינון 10 מ"ג ביום או פלסבו, כאשר התוצא העיקרי היה משלב ירידה ממושכת בפינוי גלומרולארי של לפחות 50% ומחלת כליות כרונית סופנית או תמותה כלייתית או קרדיווסקולארית.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לפלסבו, הטיפול בפורסיגה הובילה לירידה של 27% בשיעורי התוצא העיקרי המשולב, לצד הפחתת הסיכון לתוצא הכלייתי המשולב בהיקף של 27%, ירידה בסיכון לתוצא הקרדיווסקולארי המשולב בשיעור של 17% וירידה בשיעורי התמותה מכל-סיבה בשיעור של 32%.

 

בנוסף, בקרב מטופלים בפורסיגה נרשמה הידרדרות שנתית איטית יותר בקצב הפינוי הגלומרולארי בהשוואה לפלסבו (ירידה של 2.15 מ"ל/דקה בשנה לעומת 3.38 מ"ל/דקה בשנה).

 

שיעור אירועים חריגים חמורים ואירועים חריגים בעלי עניין היו דומים בין חולים שטופלו בפורסיגה ואלו בזרוע הפלסבו.  למרות שאירועים חריגים על-רקע כלייתי היו נפוצים יותר בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4 בתחילת המחקר, לא תועדו הבדלים בשיעור החולים או בסיכוי לאירועים חריגים על-רקע כלייתי בחולים שטופלו בפורסיגה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4 ואלבומינוריה, עם וללא סוכרת, ההשפעה של פורסיגה להפחתת הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים ואירועים כלייתיים מג'וריים והפחתת קצב הידרדרות תפקוד כלייתי, תאמה לזו שתועדה במחקר הראשי, ללא עדות לסיכון המוגבר לאירועים חריגים.

 

Journal of the American Society of Nephrology July 16, 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<