חדשות

חיסון כנגד שפעת עשוי לספק הגנה נוספת מפני COVID-19 (מתוך כנס ה-ECCMID)

01/08/2021

 

מנתונים שפורסמו במהלך כנס ה-ECCMID עולה כי חיסון כנגד שפעת עשוי להפחית את הסיכון לאירועים מוחיים, אלח-דם ופקקת ורידים עמוקים בחולים עם COVID-19. בנוסף, בקרב חולים שקיבלו חיסון כנגד שפעת תועד סיכוי נמוך יותר לפניה למחלקות לרפואה דחופה או אשפוז ביחידות טיפול נמרץ.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי להערכת נתונים ממאגר TriNetX אודות למעלה מ-70 מיליון מטופלים וזיהו שתי קבוצות של 37,377 מטופלים. הקבוצות היו תואמות מבחינת גורמים המשפיעים על הסיכון למחלה חמורה עקב נגיף הקורונה, כולל גיל, מין, מוצא אתני, עישון ובעיות רפואיות (כולל סוכרת, השמנה ומחלת ריאות חסימתית כרונית).

 

המשתתפים בקבוצה אחת קיבלו חיסון כנגד שפעת בין שבועיים ועד שישה חודשים לפני אבחנה כחולי קורונה. בקבוצה השנייה, המשתתפים לא קיבלו חיסון כנגד שפעת טרם האבחנה של זיהום בנגיף הקורונה.

 

החוקרים בחנו את היארעות 15 סיבוכים בתוך 120 ימים מתוצאה חיובית לנגיף הקורונה בקרב משתתפים בשתי הקבוצות.

 

בקרב משתתפים שלא קיבלו חיסון כנגד שפעת תועדה עליה של עד 20% בסיכוי לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ, עליה של 58% בסיכוי לפניה לחדר מיון, עליה של 45% בסיכוי להתפתחות אלח-דם, עליה של 58% בסיכוי לאירוע מוחי ועליה של 40% בסיכון לפקקת ורידים עמוקים. עם זאת, החיסון כנגד שפעת לא לווה בהפחתת הסיכון לתמותה.

 

מהנתונים עולה כי חיסון כנגד שפעת עשוי להגן מפני COVID-19 בדרגה חמורה, אך החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

מתוך כנס ה-ECCMID

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<