חדשות

בנשאי HIV סיכון גבוה פי ארבע למפרצת אבי עורקים (European Heart Journal)

01/08/2021

 

הסיכון למפרצת אבי עורקים באלו החיים עם HIV (Human Immunodeficiency Virus) גבוה פי ארבע בהשוואה לאלו ללא HIV, כאשר קיים קשר בלתי-תלוי בין סטאטוס HIV ובין הסיכון למפרצת אבי עורקים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת European Heart Journal.

 

כיום, אין נתונים רבים אודות שכיחות מפרצת אבי עורקים באלו החיים עם HIV. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון אם סטאטוס HIV קשור בקשר בלתי-תלוי עם נוכחות מפרצת אבי עורקים ולזהות גורמי סיכון הקשורים עם התפתחות מפרצת אבי עורקים באלו החיים עם HIV.

 

המחקר כלל 594 משתתפים עם HIV בגילאי 40 שנים ומעלה, להם התאימו החוקרים 1,188 ביקורות תואמות בגיל ומין מהאוכלוסייה הכללית בקופנהגן. הגיל החציוני של המשתתפים בשתי הקבוצות עמד על 52 שנים, 88% מאלו עם HIV היו גברים, כמו גם 90% מאלו ללא HIV.

 

מהנתונים עולה שיעור גבוה יותר משמעותית של מפרצת אבי עורקים בקרב אלו עם HIV (7.1% לעומת 2.4%, p<0.001), עם שיעורי הימצאות גבוהים יותר של מפרצת באבי עורקים עולה ואבי עורקים מתחת לגובה הכליות. כל המפרצות בשתי הקבוצות אובחנו בגברים, כאשר מין זכר הינו גורם סיכון ידוע למפרצות אבי עורקים.

 

במודל מתוקן, אבחנה של HIV נקשרה בקשר בלתי-תלוי עם מפרצת אבי עורקים (יחס סיכויים מתוקן של 4.51, p<0.001). יתרה מזאת, השמנה וזיהום נלווה בהפטיטיס B נקשרו עם מפרצת אבי עורקים בקרב אלו החיים עם HIV.

 

ממצאי המחקר מרמזים כי HIV הינו גורם סיכון בלתי-תלוי למפרצת באבי העורקים. מהנתונים עולה כי תתכן תועלת לבדיקות סקר למפרצת אבי עורקים באלו החיים עם HIV וקוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

European Heart Journal 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<