חדשות

מספר גורמים עשויים לסייע בחיזוי הסיכון לתמותה עקב התלקחות COPD (מתוך Eur J Gen Pract)

10/08/2021

 

מספר משתנים עשויים לסייע בסיווג חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD) לשלוש קטגוריות סיכון לתמותה עקב התלקחות המחלה הריאתית ולסייע לרופא המטפל להחליט כיצד לנהל את הטיפול בחולה: טיפול אמבולטורי בחולים בסיכון נמוך, הפנייה לבית חולים של חולים בסיכון גבוה והתבססות על קריטריונים אחרים לקבלת החלטות במקרים של טיפול בחולים בסיכון בינוני.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כ-80% מהמקרים של התלקחות חדה של מחלת ריאות חסימתית כרונית מטופלים בידי רופא משפחה. עם זאת, אין מודל המסייע לרופאי משפחה לנבא אילו חולים עלולים לפתח סיבוכים של המחלה וכיצד לנהל את הטיפול בחולים שונים. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לפתח כלל חיזוי קליני לזיהוי חולים בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה 30 ימים לאחר הביקור האחרון אצל הרופא המטפל.

 

מחקר העוקבה נערך בין דצמבר 2013 ועד נובמבר 2014 וכלל חולים בגילאי 40 שנים ומעלה אשר קיבלו טיפול בשל התלקחות מחלת ריאות חסימתית כרונית ב-148 מרכזים רפואיים בספרד. החוקרים אספו נתונים דמוגרפיים, היסטוריה רפואית, סימנים ותסמינים.

 

מדגם המחקר כלל 1,696 מקרים של התלקחות חדה של COPD ו-17 חולים (1%) הלכו לעולמם במהלך המעקב. כלל ניבוי קליני שהתבסס על התלקחויות במהלך 12 החודשים הקודמים, גיל החולים וקצב הלב הדגים יכולת טובה לזהות את החולים בסיכון נמוך, בינוני, או גבוה לתמותה בתוך 30 ימים (שטח מתחת לעקומה של 0.792, רווח בר-סמך 95% של 0.692-0.891).

 

הכלל הקליני סיווג את החולים לשלוש קטגוריות סיכון וסייע לרופאים בהחלטות טיפול בכל קטגוריה: טיפול בחולים בסיכון נמוך במרפאה הראשונית, הפניית חולים בסיכון גבוה לבית חולים והתבססות על קריטריונים אחרים לקבלת החלטות בחולים בסיכון בינוני.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ניתן להעריך בצורה טובה את הסיכון לתמותה עקב התלקחות מחלת ריאות חסימתית כרונית ללא צורך באמצעים מתקדמים או משוכללים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את ממצאי המחקר באוכלוסיות נוספות.

 

Eur J Gen Pract. 2021 Dec;27(1):211-220

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<