חדשות

נתוני עולם-אמיתי תומכים ביעילות אוזמפיק פעם בשבוע להפחתת המוגלובין מסוכרר ומשקל גוף (Diabet Med)

11/08/2021

 

מנתוני עולם-אמיתי אודות מבוגרים עם סוכרת מסוג 2 עולה כי חלה ירידה במשקל הגוף ובריכוז המוגלובין מסוכרר לאחר שנה אחת של טיפול ב-Semaglutide (אוזמפיק) הדומה לזו שתוארה מחקרים קליניים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetic Medicine.

 

החוקרים מסבירים כי למרות שנערכו מחקרים רבים להערכת הטיפול באוזמפיק פעם בשבוע, הם בחרו לבחון את נתוני עולם-אמיתי אודות הטיפול. לצורך כך, החוקרים השלימו מחקר עוקבה תצפיתי, רטרוספקטיבי, שכלל 119 מבוגרים עם סוכרת מסוג 2, אשר החלו טיפול חד-שבועי באוזמפיק בין אוגוסט ועד אוקטובר 2018. מבין המשתתפים במחקר, 37 חולים לא טופלו בעבר בתרופות ממשפחת אגוניסטים ל-GLP-1 ב-12 החודשים הקודמים ו-82 קיבלו טיפול בתרופות ממשפחה זו, למעט אוזמפיק.

 

הנתונים נאספו לאחר 3, 6 ו-12 חודשים מתחילת טיפול. התוצאים שנבחנו כללו את השינוי בריכוז המוגלובין מסוכרר, משקל גוף, לחץ דם ומינון אינסולין.

 

בתחילת המחקר המשתתפים קיבלו טיפול במגוון תרופות לטיפול בסוכרת וב-77% תועד לפחות סיבוך אחד של סוכרת. לאחר 12 חודשים, 69 משתתפים קיבלו אוזמפיק במינון שבועי של 1 מ"ג.

 

לאחר 12 חודשים, תועדה ירידה ממוצעת של 2.7% בריכוז המוגלובין מסוכרר, בהשוואה לערכים בתחילת המחקר (p<0.001). לא תועדו הבדלים משמעותיים בין אלו שלא קיבלו בעבר טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 ובין אלו שנטלו תרופות אלו בעבר. מהממצאים עולה ירידה של 3.5 ק"ג במשקל הגוף, ללא הבדל משמעותי בין אלו שנחשפו בעבר לתרופות ממשפחת אגוניסטים ל-GLP-1 ואלו שלא נחשפו לתרופות ממשפחה זו בעבר.

 

בקרב 57 משתתפים שטופלו באינסולין נרשמה לאחר 12 חודשים ירידה ממוצעת של 6.6 יחידות במינון אינסולין הממוצע (p=0.01). בהשוואה למצב בתחילת המחקר, הטיפול באוזמפיק לא הוביל לשינוי בלחץ דם סיסטולי או דיאסטולי לאחר 12 חודשים.

 

אירועים חריגים גסטרואינטסינאליים דווחו ע"י 22 משתתפים לאחר 3 חודשי טיפול באוזמפיק. שלושה מבוגרים דיווחו על אירועים חריגים לאחר 6 חודשים ו-11 מבוגרים דיווחו על אירועים חריגים לאחר 12 חודשים. רק משתתף אחד דיווח על אירועים חריגים במהלך כל תקופת המחקר.

 

שיעור החולים שחוו תופעות לוואי במדגם זה היה נמוך יותר מזה שתועד במחקרי SUSTAIN 1-7, בהם 27-44% מהחולים דיווחו על אירועים חריגים.

 

Diabet Med. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<