חדשות

דיכוי רמות TSH מלווה בירידה בצפיפות עצם רק בנשים לאחר-מנופאוזה (J Clin Endocrinol Metab)

21/08/2021

 

בקרב מבוגרים עם סרטן ממוין של בלוטת התריס תחת טיפול לדיכוי רמות TSH (Thyroid Stimulating Hormone), בנשים לאחר-מנופאוזה תועדו מדדי צפיפות עצם ירודים בעמוד השדרה המותני, בעוד שבנשים צעירות יותר תועדו מדדי צפיפות עצם גבוהים יותר, בהשוואה לביקורות בריאות, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

 

החוקרים ערכו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים להערכת הקשר בין טיפול לדיכוי TSH לאחר כריתת בלוטת תריס ובין צפיפות העצם בחולים עם ממאירות ממוינת של בלוטת התריס, בהשוואה לביקורות בריאות. חיפוש במאגרי PubMed, Embase, Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-ClinicalTrials.gov הוביל לזיהוי 17 מחקרים מתאימים.

 

מטה האנליזה כללה 739 מבוגרים תחת טיפול לדיכוי TSH ו-1,085 ביקורות. בנשים לאחר-מנופאוזה תועדה צפיפות עצם נמוכה יותר בעמוד השדרה עם דיכוי TSH, בהשוואה לביקורות (הבדל ממוצע של 0.03- גרם/סמ"ר; p<0.001). מנגד, בנשים לפני-מנופאוזה תועדה צפיפות עצם גבוהה יותר בעמ"ש מותני עם דיכוי TSH, בהשוואה לביקורות (הבדל ממוצע של 0.04 גרם/סמ"ר, P<0.001). לא תועדו הבדלים בצפיפות העצם בקרב גברים תחת טיפול לדיכוי TSH לעומת ביקורות.

 

בצוואר הירך, בנשים לפני-מנופאוזה תחת טיפול לדיכוי TSH תועדו מדדי צפיפות עצם גבוהים יותר, בהשוואה לביקורות (הבדל ממוצע של 0.02 גרם/סמ"ר; p=0.009). לא תועדו הבדלים משמעותיים בקרב גברים או נשים לאחר-מנופאוזה. באשר לצפיפות עצם בכלל ירך, לא תועדו הבדלים משמעותיים בין טיפול לדיכוי TSH ובין הביקורות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים לאחר אבחנה של ממאירות ממוינת של בלוטת התריס המקבלים טיפול לדיכוי TSH, יש לשקול ניטור מדדי צפיפות עצם. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם התאמת רמת TSH עשויה למנוע אובדן צפיפות עצם.

 

J Clin Endocrinol Metab. 2021.

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<