חדשות

ההשפעה של תהליכי דלקת על תוצאות תפקוד קוגניטיבי לפני טיפול בנזעי חשמל (J Clin Psychiatry)

24/08/2021

 

תהליכים דלקתיים מלווים בתפקוד קוגניטיבי נמוך יותר במבוגרים עם דיכאון לפני טיפול בנזעי חשמל, עם הידרדרות נוספת בתפקוד הקוגניטיבי במהלך הטיפול ולאחריו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול בנזעי חשמל מהווה אפשרות טיפול יעילה מאוד לדיכאון, בעיקר בקשישים. תופעות הלוואי הקוגניטיביות הן זמניות; עם זאת, המנגנון הפתופיזיולוגי בבסיס תופעות הלוואי עדיין אינו ברור והם ביקשו לבחון אם תהליכים דלקתיים מעורבים.

 

בין השנים 2011 ו-2013, החוקרים בחנו באופן פרוספקטיבי את התפקוד הקוגניטיבי ב-97 חולים עם דיכאון חד-קוטבי חמור בגילאי 55 שנים ומעלה, על-סמך מבחן MMSE (Mini-Mental State Examination) שבוע לפני, כל שבוע במהלך הטיפול ושבוע לאחר טיפול בנזעי חשמל. עוד הושלמה הערכת דיכאון וכן סמני דלקת, כולל CRP, IL-6, IL-10 ו-TNF-α.

 

החוקרים לא כללו במחקר חולים עם אבחנה קודמת של מחלה נוירולוגית מג'ורית וחולים ללא נתונים זמינים אודות רמות CRP או ציטוקינים.

 

לפני טיפול בנזעי חשמל, במהלך הטיפול ולאחריו, זוהה קשר בין רמות גבוהות יותר של TNF-α ובין תפקוד קוגניטיבי נמוך יותר. רמות IL-6 ו-TNF-α גבוהות יותר לוו בתפקוד קוגניטיבי נמוך יותר מתחילת המחקר עד להערכה במהלך טיפול בנזעי חשמל.

 

לאחר 4 שבועות טיפול בנזעי חשמל, מדדי MMSE ירדו בחולים עם רמות TNF-α נמוכות; לאחר שבעה שבועות, מדדי MMSE היו נמוכים יותר בחולים עם רמות IL-10 ו-TNF-α גבוהות יותר.

 

לאחר טיפול בנזעי חשמל, מדד MMSE הממוצע עלה מל-26.2 מ-24.1 בתחילת המחקר. ערכי CRP  ו-IL-6 התחלתיים גבוהים יותר נקשרו בקשר מובהק סטטיסטית עם מדדי MMSE נמוכים יותר לאחר הטיפול.

 

החוקרים כותבים כי חלק מסמני הדלקת, אך לא כולם, לוו בתפקוד קוגניטיבי נמוך יותר. הם הופתעו כי זוהה קשר עוד לפני תחילת טיפול בנזעי חשמל, רמז לכך שתהליכי דלקת עשויים להיות מעורבים בפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי בחולי דיכאון בכלל.

 

יש להשלים מחקרים נוספים להערכת הקשר בין דיכאון, דלקת ותפקוד קוגניטיבי ואודות היעילות של טיפול נוגד-דלקת במהלך טיפול בנזעי חשמל.

 

J Clin Psychiatry 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<