חדשות

מעדויות חדשות עולה כי מטופלים ולא אנשי צוות אחראיים למרבית מקרי ההדבקה בנגיף הקורונה בבתי חולים (eLife)

25/08/2021

 

במרבית החולים בבתי חולים שאובחנו כחולים מאומתים לזיהום בנגיף הקורונה ההדבקה בזיהום הינה ממטופל אחר ולא מאיש צוות רפואי, כאשר 21% מהחולים היו אחראיים לכ-80% מהמקרים, כך עולה מוצאות מחקר חדש מבריטניה שפורסמו ב-eLife.

 

צוות חוקרים מבריטניה בחן את הנתונים מחמש מחלקות בבית חולים אחד במהלך התפרצות מגפת הקורונה בקרב מטופלים ואנשי צוות רפואי בתקופה שבין מרץ ועד יוני בשנת 2020.

 

מבין 38 אירועי הדבקה שנבחנו, 20 היו מקרי הדבקה ממטופל למטופל, 8 מקרי הדבקה היו ממטופל לאיש צוות רפואי, בשמונה מקרים תועדה הדבקה מאיש צוות רפואי אחד לאחר ובשני מקרים תועדה הדבקה מאיש צוות רפואי למטופל.

 

ממצאים אלו מציעים כי מטופלים בבתי חולים מהווים מקור הרבה יותר משמעותית להדבקת אחרים בנגיף הקורונה, בהשוואה לאנשי צוות רפואי. מנגד, אנשי צוות רפואי נטו להידבק באופן כמעט זהה ממטופלים או מאנשי צוות רפואי אחרים.

 

בנוסף, 21% מהמטופלים היו מפיצי על והיו אחראיים ל-80% מהמקרים המאומתים, תוצאה אשר לדברי החוקרים דומה לזו שתועדה באוכלוסיה הכללית. לדוגמא, במחלקה אחת, שני חולים היו המקור לארבע וחמש הדבקה משניות בנגיף הקורונה, בהתאמה.

 

חמישה מקרים, כולל ארבעה מטופלים ואיש צוות רפואי אחד, הדביקו לפחות שלושה אחרים. בכל ארבעת המטופלים עלה חשד להדבקה בנגיף הקורונה בבית החולים ומחלת רקע משמעותית, כולל מחלת כבד כרונית או סרטן הדם. דיכוי חיסוני נקשר עם הפצה ממושכת של הנגיף.

 

העומס הנגיפי היה דומה בקרב מפיצי על ואחרים במחקר. החוקרים כותבים כי למרות שהפצה מוגברת או ממושכת של הנגיף תביא לעליה בסיכוי כי אדם יהפוך למפיץ על של הנגיף, גורמים התנהגותיים וסביבתיים עשויים גם כן לשחק תפקיד חשוב.

 

החוקרים מציינים כי בידוד יעיל של חולים עם COVID-19 מאלו שלא נדבקו בנגיף הינה משימה קשה לאור עומס המקרים בבתי חולים.  מניעת מקרים חדשים של זיהום הנרכש בבית חולים מהווה צעד חשוב בעבודת הרופאים והמחקר הנוכחי מעיד על חשיבות אמצעי בקרת זיהומים בהגנה על מטופלים ועל אנשי צוות רפואי.

 

eLife 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<