חדשות

חשיבות בדיקות סקר של קרובי משפחה של חולים עם מסתם וותין דו-צניפי (מתוך כנס ה-ESC)

30/08/2021

 

בדיקות סקר של קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם מסתם וותין דו-צניפי (Bicuspid Aortic Valve) הינה גישה משתלמת מבחינת מאזן עלות-תועלת וחסכון-עלויות, כך מדווחים ד"ר עידית טסלר ושותפיה מהמרכז הרפואי הדסה באוניברסיטה העברית בירושלים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European Society of Cardiology.

 

החוקרים מסבירים כי מאחר ומסתם וותין דו-צניפי עלול להוביל לסיבוכים מסכני-חיים, ישנה חשיבות רבה לאבחנה מקודמת. צוות החוקרים ביקש לקבוע את החשיבות של תכנית סקירה על-בסיס אקו-לב של קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם מסתם וותין דו-צניפי.

 

החוקרים מסבירים כי השכיחות של מסתם וותין דו-צניפי גבוהה פי 10 בקרב קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם מחלת המסתם. בדיקות סקר של קרובי משפחה מדרגה ראשונה נועדו לסייע בזיהוי מוקדם של האבחנה ולסייע במניעת סיבוכים של המחלה.

 

החוקרים יצרו מודל החלטה אנליטי במטרה לבון את ההבדלים בעלויות והתועלת הרפואית במידה ומשלימים בדיקות סקר, או שמוותרים על בדיקות הסקר, בקרב קרובי משפחה של חולים עם אבחנה של מסתם וותין דו-צניפי.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לאי ביצוע בדיקות סקר, השלמת בדיקות הסקר הובילה לשיפור שנות חיים מתוקנות לאיכות (Quality Adjusted Life-Years, או QALY) בהיקף של 0.3 ולחסכון בהוצאות של 644. ניתוח סטטיסטי העיד כי בדיקות סקר של קרובי משפחה מדרגה ראשונה מהוות גישה משתלמת מבחינת מאזן עלות-תועלת ללא תלות בעלות הבדיקה.

 

הממצאים נותרו על כנם בקרב אלו בגילאי 2 עד 80 שנים, אך יחס עלות-תועלת ירד מעט עם גיל מתקדם.

 

ממצאים אלו מעידים כי בדיקות סקר על-בסיס אקו-לב של קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם מסתם וותין דו-צניפי אינן רק בעלות חשיבות קלינית, אלא גם משתלמות וחוסכות בהוצאות הרפואיות.

 

מתוך כנס ה-ESC

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<