חדשות

אפילו אנשים אלרגיים במיוחד לא צפויים לפתח תגובה אלרגית לחיסון לקורונה (JAMA Network Open)

02/09/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

כ-2% מהאנשים האלרגיים ביותר הדגימו תגובה לחיסון לקורונה של פייזר, כך עולה ממחקר ישראלי חדש שפורסם ב-JAMA Network Open. המחקר הראה גם כי הסימפטומים חלפו לאחר מספר שעות עם טיפול תרופתי, ואף אחד מהחולים לא נדרש לאשפוז. הסיכון לתגובה אלרגית היה אחד מהמכשולים העיקריים במאמצי ההתחסנות העולמיים, כתבו מחברי המחקר בראשות ננסי אגמון-לוין, מהמרכז הרפואי שיבא ודיווחים מוקדמים על אנפילקסיס בתגובה לחיסונים גרמו לדאגה בקרב מטופלים ומטפלים רבים. בניסויים הקליניים לחיסוני מודרנה ופייזר לא נכללו אנשים הסובלים מאלרגיות לכל מרכיב של החיסון או אלרגיות קודמות לחיסונים אחרים. זמן קצר לאחר הדיווחים על אלרגיות עקב החיסונים פרסמו המרכז לבקרת ומניעת מחלות (ה-CDC) ורשויות אחרות הנחיות בנושא הכנה לתגובות אלרגיות עקב החיסון. "למרות המלצות אלה, אי הוודאות נותרה, במיוחד בקרב חולים עם היסטוריה של אנפילקסיס ו/או אלרגיות מרובות", כותבים המחברים.

המטופלים שנכללו במחקר היו אלה שנחשבו בסיכון גבוה במיוחד לתגובות אלרגיות, כפי שנקבע על פי אחד מהקריטריונים הבאים: תגובה אנפילקטית קודמת לכל תרופה או חיסון, אלרגיות מרובות לתרופות, אלרגיות מרובות אחרות והפרעות של תאי MAST. אנשים סווגו גם כבעלי סיכון גבוה אם הרופא שלהם החליט שעליהם לא להתחסן עקב חשש מאלרגיה. מתוך 434 נבדקים, חמישה מטופלים נחשבו כבלתי כשירים לחיסון עקב רגישות ידועה לפוליאתילן גליקול או תגובות אנפילקטיות מרובות לתרופות שונות להזרקה, וזאת בעקבות המלצות משרד הבריאות. שאר 429 הנבדקים חוסנו תחת השגחה במשך שעתיים, במהלכם תשעה אנשים (2.1%) חוו תגובות אלרגיות. שישה (1.4%) חוו תגובה אלרגית קלה, שכללה פריחה עורית, נפיחות בלשון או בענבל, או שיעול, וחלפה עם טיפול באנטי-היסטמינים במהלך תקופת ההשגחה. שלושה מטופלים (0.7%) סבלו מתגובות אנפילקטיות שהתרחשו 10 עד 20 דקות לאחר ההזרקה וכללו ברונכוספזם משמעותי, פריחה, גירוד וקוצר נשימה. שני מטופלים חוו אנגיואדמה, ולמטופל אחד היו סימפטומים הקשורים למערכת העיכול. שלושתם טופלו באדרנלין, אנטי-היסטמינים ומרחיבי סמפונות בשאיפה. כל הסימפטומים חלפו תוך שעתיים עד 6 שעות, ואף מטופל לא נדרש לאשפוז. בימים שלאחר החיסון דיווחו חלק מהחולים על כאבים במקום ההזרקה, עייפות, כאבי שרירים וכאבי ראש; 14.7% מהחולים דיווחו על פריחה, גירוד או אורטיקריה. בפברואר 2021, 218 נבדקים בסיכון גבוה מתוך ה-434 קיבלו את המנה השנייה של החיסון, מתוכם ארבעה (1.8%) סבלו מתגובות אלרגיות קלות.

הממצאים צריכים להיות "מרגיעים מאוד" לאנשים המתלבטים לקבל את החיסון, אמרה אליזבת פיליפס, מנהלת המרכז לבטיחות התרופות ואימונולוגיה במרכז הרפואי של אוניברסיטת ונדרבילט שלא הייתה מעורבת במחקר. היא ציינה כי "שיעורי האנפילקסיס והתגובות האלרגיות נמוכים מאוד. למרות שכ-2% מקבוצת הסיכון הגבוה פיתחו תגובות אלרגיות לחיסון, האחוז הכולל של נבדקים אלרגיים נמוך בהרבה". האלגוריתם שפותח על ידי המחברים מספק "אסטרטגיה מצוינת לחסן אנשים בסיכון גבוה יותר", אמרה והוסיפה כי התוצאות מראות ש"אנשים לא צריכים להימנע מחיסון בגלל היסטוריה של אנפילקסיס".

לכתבה ב- Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<