חדשות

שיעורי תמותה גבוהים בילדים עם יתר לחץ דם ריאתי המאושפזים ליחידות טיפול נמרץ לב (Am J Respir Crit Care Med)

03/09/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine עולה כי בילדים עם יתר לחץ דם ריאתי שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ לב ילדים תועדו שיעורי תמותה גבוהים לאורך תקופה של חמש שנים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים בילדים שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ הציעו כי בהשוואה לילדים ללא יתר לחץ דם ריאתי, בילדים עם יתר לחץ דם ריאתי סיכון גבוה יותר לתמותה, אשפוז ארוך יותר והתערבויות פולשניות, כולל החייאה, חיבור ל-ECMO והנשמה מלאכותית.

 

המחקר הנוכחי כלל ילדים שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ לב בין אוגוסט 2014 ועד ספטמבר 2019. יתר לחץ דם ריאתי הוגדר על-בסיס אבחנה קלינית ו/או קבלת טיפול מרחיב כלי דם ריאתיים ברמת יחידת טיפול נמרץ.

 

גורמים שנקשרו בקשר מובהק עם תמותה באוכלוסיה זו כללו הנשמה פולשנית (יחס סיכויים מתוקן של 44.8, רווח בר-סמך 95% של 6.2-323), החייאת לב-ריאה (יחס סיכויים מתוקן של 8.9, רווח בר-סמך 95% של 5.6-14.1) ועירוי וזואקטיבי (יחס סיכויים מתוקן של 4.8, רווח בר-סמך 95% של 2.6-8.8).

 

שיעורי התמותה היו נמוכים יותר בילדים שאושפזו ליחידות טיפול נמרת לב ולא קיבלו תמיכה נשימתית, בהשוואה לילדים לאחר הנשמה מלאכותית (1% לעומת 20%). בילדים שחוברו למכונת הנשמה וקיבלו עירוי וזואקטיבי ביומיים הראשונים לאשפוז תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר (29.2% ו-28.6%, בהתאמה), בהשוואה לילדים שלא קיבלו טיפולים אלו (4.8% ו-3.2%, בהתאמה).

 

בנוסף, שיעורי התמותה היו נמוכים יותר בילדים שקיבלו רק טיפול בפרוסטציקלין בעת האשפוז ביחידת טיפול נמרץ, בהשוואה לילדים שקיבלו את הטיפול עם Nitric Oxide במהלך השעה הראשונה לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ (1.7% לעומת 18.2%).

 

עירוי וזואקטיבי היה גורם הסיכון המוקדם הדומיננטי לתמותה בילדים עם יתר לחץ דם ריאתי. עירוי וזואקטיבי לווה בעליה ממוצעת של 6.4% בסיכון לתמותה בום השני לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים לאישור הממצאים ולזהות גישות טיפול חדשות לשיפור התוצאות באוכלוסיה זו.

 

Am J Respir Crit Care Med. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<