חדשות

התערבויות לא-תרופתיות לשיפור שינה עשויות להפחית חרדה (J Sleep Res)

06/09/2021

 

התערבויות לא-תרופתיות לשיפור השינה עשויות להביא להקלה בתסמיני חרדה ותהליכי חשיבה על-רקע שינה ותועלת זו משמעותית יותר בחולים עם חרדה, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת Journal of Sleep Research.

 

טרם מגפת הקורונה, נתונים מה-National Institute of Mental Health העידו כי 19.1% מכלל המבוגרים בארצות הברית סבלו מהפרעת חרדה, עם שכיחות גבוהה יותר בנשים לעומת גברים (23.4% לעומת 14.3%). כמו כן, 31.9% מכלל המתבגרים סבלו מהפרעת חרדה, עם שכיחות גבוהה יותר בבנות מבנים (38% לעומת 26.1%). במטה אנליזה שנערכה במהלך ימי המגפה, בסוף שנת 2010 ועד אוגוסט 2020, השכיחות של הפרעת חרדה במבוגרים וילדים ברחבי העולם עמדה על 47% ו-20.5%, בהתאמה.

 

כעת החוקרים בחנו את הנתונים מ-43 מחקרים אקראיים, 12 מהם נערכו בארצות הברית, אשר כללו 5,945 משתתפים, במטרה לבחון את ההשפעה של התערבויות לא-תרופתיות לשיפור השינה, כולל טיפול קוגניטיבי-התנהגותי דרך האינטרנט, לבד או בשילוב עם מיינדפולנס; מפגשים פנים-מול-פנים או וירטואליים עם איש צוות רפואי; תכניות מחשב; חשיפה לאור בהיר; היגיינת שינה; ביביליותרפיה; היפנותרפיה לאינסומניה; וטיפול התנהגותי קצר אינסומניה.

 

החוקרים מדווחים כי גודל ההשפעה המשולב של התערבויות לא-תרופתיות לשיפור השינה על תסמיני חרדה הייתה מתונה, עדות לירידה בתסמינים. מניתוח לפי תתי-קבוצות עלתה השפעה מתונה להתערבויות אלו בקרב משתתפים במחקרים שדיווחו על קשיים גופניים או נפשיים ובאלו עם רמות חרדה גבוהות מלכתחילה.

 

מטה-אנליזה נוספת מצאה כי להתערבויות לא-תרופתיות לשיפור השינה השפעה גדולה על תהליכי חשיבה הקשורים בשינה.

 

הסקירה הנוכחית לא בחנה הפרעות חרדה ספציפיות או שאלונים ספציפיים להפרעה כזו או אחרת; לאור זאת, לממצאים אלו עשויות להיות השלכות קליניות על הטיפול בהפרעות אחרות בהן ייתכנו רמות חרדה גבוהות.

 

מהנתונים עולה כי ניתן להציע התערבויות לשיפור השינה, העשויות לשפר את הזמינות ואת זמני ההמתנה לשירותים פסיכולוגיים.

 

J Sleep Res. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<