חדשות

תועלת מופחתת לניתוחי החלפת כתף בחולים עם השמנה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAOS)

07/09/2021

 

בהשוואה למטופלים ללא השמנה, באלו עם השמנה הנדרשים לעבור ניתוח החלפה מלאה של הכתף תועדו שיעורים גבוהים יותר של כאב, תוצאות גרועות יותר וטווח תנועה מוגבל יותר, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את ההשפעות של השמנה על התוצאות הקליניות והתפקודיות לאחר ניתוח החלפת מפרק הכתף במדגם גדול.

 

החוקרים מאוניברסיטת דרום קרוליינה השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי שכלל 1,520 חולים שעברו ניתוח aTSA (Anatomic Total Shoulder Arthroplasty) ו-2,054 חולים שעברו ניתוח rTSA (Reverse Total Shoulder Arthroplasty) בין השנים 2005 ו-2016. כל החולים היו במעקב למשך תקופה של שנתיים ומעלה.

 

מבין החולים שנכללו במחקר, 630 מאלו לאחר ניתוח aTSA (41%) ו-714 מאלו לאחר ניתוח rTSA  (35%) סווגו עם השמנה, כפי שנקבע לפי מדד מסת גוף של 30 ק"ג למטר בריבוע, או יותר.

 

למרות שיפור מובהק סטטיסטית לאחר הניתוח הן בקרב אלו עם השמנה והן בקרב אלו ללא-השמנה, החוקרים מדווחים כי באלו עם השמנה תועד אובדן דם תוך-ניתוח גדול יותר, מדדי כאב גבוהים יותר ותוצאות קליניות פחות טובות, לצד טווח תנועה מוגבל יותר לפני הניתוח ולאחריו, בהשוואה לאלו ללא השמנה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי על אורתופדים לקחת בחשבון את הממצאים הללו ולהסביר למטופלים את הנושא, על-מנת שיוכלו לקבל החלטה מושכלת אודות ההתוויות להתערבות והתוצאות הצפויות במקרים אלו.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<