חדשות

מדד סידן בעורקים הכליליים אינו שונה בחולי סכיזופרניה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (BMC Psychiatry)

09/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMC Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי כמות סידן בעורקים הכליליים (Coronary Artery Calcium, או CAC) בחולים עם סכיזופרניה דומה לזו המתוארת באוכלוסיה הכללית, ממצאים המעידים כי מדד CAC ככל הנראה אינו טוב דיו לזיהוי הסיכון למחלה כלילית בחולי סכיזופרניה.

 

השערת החוקרים הייתה כי בחולים עם סכיזופרניה יזוהו מדדי CAC גבוהים יותר, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית והם ביקשו לבחון את מדדי CAC באוכלוסיית חולים זו, בהשוואה לנורמות באוכלוסיה הכללית. בנוסף, הם בחנו אם גיל, מין, סוכרת, דיסליפידמיה, הרגלי עישון נקשרו עם מדד CAC.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל 163 חולי סכיזופרניה שעברו בדיקת CT של הלב ומדד CAC נמדד ונבחן אל מול נורמות באוכלוסיה הכללית ע"י סיווג מדדי CAC לפי גיל ומין לאחוזונים 50, 75 ו-90.

 

מהנתונים עולה כי ב-127 חולים (77.9%) תועד מדד CAC התואם לאחוזון 50, או נמוך יותר, ב-20 חולים (12.3%) מדד CAC היה מעל אחוזון 75 וב-9 חולים (5.5%) המדד עלה על אחוזון 90.

 

החוקרים מדווחים כי ניתוח סטטיסטי הדגים קשר בין מין זכר, גיל ועישון פעיל ובין נוכחות סידן בעורקים הכליליים, בעוד שגיל וסוכרת נקשרו עם היקף הסידן בעורקים הכליליים.

 

כמות הסידן בעורקים הכליליים בחולים עם סכיזופרניה תואם לאחוזונים באוכלוסיה הכללית, כאשר הגורמים שנקשרו עם מדד CAC בחולי סכיזופרניה דומים לאלו באוכלוסיה הכללית. 

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון משתנים נוספים של מחלה כלילית תת-קלינית, כולל מדדים להערכת טרשת עורקים היקפית או נוירופתיה לבבי אוטונומית לשיפור אבחנה מוקדמת והתערבות.

 

BMC Psychiatry. 2021 Aug 23

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<