חדשות

כלי חדש עשוי לסייע בחיזוי הסיכון לקרע מפרצת תוך-גולגולתית (JAMA Neurol)

09/09/2021

 

מודל חיזוי פשוט עשוי לסייע בניבוי מדויק של הסיכון לקרע מפרצת תוך-גולגולתית בתוך שנה אחת לאחר גדילה של המפרצת בבדיקת הדמיה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הסיכון האבסולוטי לקרע מפרצת לאחר זיהוי גדילה של המפרצת במהלך מעקב ולפתח מודלי לחיזוי הסיכון לקרע. לצורך כך, הם אספו נתונים אודות משתתפים ב-15 מחקרים בינלאומיים, שכללו מבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה עם מעקב הדמייתי לאורך לפחות שנה אחת בשל מפרצת תוך-גולגולתית שגדלה לאורך המעקב.

 

מבין 5,166 חולים מתאימים עם בדיקות הדמיה לאורך מעקב אחר מפרצת תוך-גולגולתית, 4,827 חולים הוצאו מהמחקר בשל העדר עדות לגדילה המפרצת ו-27 הוצאו בשל העדר נתוני מעקב לאחר גדילת המפרצת.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה קרע מפרצת. הסיכון האבסולוטי לקרע נקבע בשלוש נקודות זמן (6 חודשים, שנה אחת ושנתיים) לאחר גדילה ראשונית של המפרצת. ניתוח סטטיסטי שימש לזיהוי גורמים המנבאים קרע לאחר זיהוי גדילה של המפרצת.

 

בקרב 312 משתתפים שנכללו במחקר (223 נשים, גיל ממוצע של 61 שנים) תועדו 329 מפרצות שגדלו לאורך המעקב. במהלך 864 מעקב שנות-מפרצת, ב-25 חולים (7.6%) תועד קרע מפרצת. הסיכון האבסולוטי לקרע לאחר גדילה עמד על 2.9% לאחר 6 חודשים, 4.3% לאחר שנה אחת ועל 6.0% לאחר שנתיים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי גורמים שניבאו קרע מפרצת כללו גודל (7 מ"מ ומעלה; יחס סיכון של 3.1), צורה (צורה לא-סדירה; יחס סיכון של 2.9) ומיקום (מעורבות עורק מוחי מרכזי; יחס סיכון של 3.6; מעורבות עורק מוחי קדמי, עורק מקשר אחורי, או מערכת אחורית; יחס סיכון של 2.8).

 

מודל Triple S (Size, Site, Shape) ניבא כי הסיכון לקרע מפרצת תוך-גולגולתית נע בין 2.1% עד 10.6%.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בתוך שנה מגדילת מפרצת תוך-גולגולתית, קרע מפרצת תואר באחד מכל 25 מפרצות. מודל חיזוי Triple S עשוי לסייע בהערכת הסיכון האבסולוטי לקרע בתקופה הראשוני לאחר זיהוי גדילת המפרצת.

 

JAMA Neurol. Published online August 30, 2021

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<