חדשות

האם יש הבדלים בין גירוי מוחי עמוק בזמן ערות או בשינה לטיפול בחולי פרקינסון? (JAMA Neurol)

17/09/2021

 

תוצאות ניתוח גירוי מוחי עמוק (Deep Brain Stimulation, או DBS) למחלת פרקינסון דומות כאשר ההתערבות מבוצעת תחת הרדמה כללית או מקומית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא ידוע אם קיימים הבדלים בתוצאות גירוי מוחי עמוק בשינה לעומת ערות לטיפול בחולים עם מחלת פרקינסון מתקדמת. מטרתם הייתה לקבוע את ההבדלים באירועים חריגים הנוגעים לתפקוד קוגניטיבי, מצב רוח והתנהגות, בין גירוי מוחי עמוק בערות ושינה.

 

המחקר הפרוספקטיבי, אקראי, בתווית-פתוחה, כלל 187 חולים עם מחלת פרקינסון שהופנו ל-DBS בין מאי 2015 ועד מרץ 2019. גירוי מוחי עמוק של גרעין סוב-תלמי דו"צ בוצע בזמן שהחולה ישן (תחת הרדמה כללית) בזרוע אחת ובעירות בזרוע שנייה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה ההבדל בין הקבוצות בביקור המעקב האחרון לאחר שישה חודשים בתפקוד קוגניטיבי, מצב רוח והתנהגות, כפי שנקבע לפי מדד משולב. התוצאים המשניים כללו את מדד Movement Disorders Society Unified Parkinson's Disease Rating Scale, הערכת נטל הניתוח וזמן הניתוח בעיניי המטופל.

 

מדגם המחקר כלל 110 חולים שחולקו באקראי לניתוח גירוי מוחי עמוק בזמן ערות (הרדמה מקומית, 56 חולים) או בשינה (הרדמה מלאה, 54 חולים). מבין אלו, 103 משתתפים השלימו את ביקור המעקב האחרון לאחר שישה חודשים.

 

שיעור החולים עם השפעות שליליות על התפקוד הקוגניטיבי, מצב הרוח וההתנהגות על התוצא המשולב עמד על 29% (15 מבין 52 חולים) בעירות ועל 22% (11 מבין 51 חולים) בשינה (יחס סיכויים של 0.7, רווח בר-סמך 95% של 0.3-1.7). לא תועדו הבדלים בשיפור מדד Movement Disorders Society Unified Parkinson's Disease Rating Scale בין הקבוצות (27.3- בעירות לעומת 25.3- בשינה).

 

מבחינת המטופלים, ניתוח בעירות היווה מעמסה פחות גדולה והיה קצר ב-26 דקות, בהשוואה לניתוח בערות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הממצאים מעידים כי אין הבדל בתוצא העיקרי של גירוי מוחי עמוק בערות או בשינה. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון חלק מהטכנולוגיות החדשות יותר של גירוי מוחי עמוק בשינה.

 

JAMA Neurol. Published online September 7, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<