חדשות

דיאטה דלת-יוד במשך ארבעה ימים מספיקה לפני טיפול ביוד רדיואקטיבי כנגד סרטן ממוין של בלוטת התריס (J Clin Endocrinol Metab)

19/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם סרטן ממוין של בלוטת התריס המופנים לטיפול ביוד רדיואקטיבי, ניתן להסתפק בארבעה ימי דיאטה דלת-יוד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין הסכמה אודות המשך האופטימאלי של דיאטה דלת-יוד לקראת טיפול ביוד רדיואקטיבי בחולים עם סרטן ממוין של בלוטת התריס. מטרתם כעת הייתה לבחון אם דיאטה דלת-יוד במשך ארבעה ימים מספיקה להשגת חסר יוד כהכנה לקראת טיפול ביוד רדיואקטיבי. בנוסף, הושלמה הערכה של המצב התזונתי של דיאטה דלת-יוד.

 

המחקר הפרוספקטיבי כלל 65 חולים עם סרטן ממוין של בלוטת התריס משני מרכזים רפואיים. המשתתפים השלימו איסוף שתן לאורך 24 שעות ביום הרביעי וביום השביעי של דיאטה דלת-יוד ומילאו יומן תזונה לפני ובמהלך דיאטה דלת-יוד. התוצא העיקרי היה ההבדל בהפרשת יוד בשתן לאורך 24 שעות בשני הימים.

 

מהנתונים עולה כי חציון הפרשת יוד בשתן לאורך 24 שעות לאחר ארבעה ימי דיאטה דלת-יוד היה דומה לזה שתואר לאחר שבעה ימי דיאטה (36.1 מיקרוגרם לעומת 36.5 מיקרוגרם, בהתאמה; p=0.43). ביום הרביעי של דיאטה דלת-יוד, 72.1% מהחולים היו מוכנים כראוי (הפרשת יוד בשתן מתחת ל-50 מק"ג), כמו גם 82% מהחולים לאחר שבעה ימים (P=0.18).

 

במהלך דיאטה דלת-יוד תועדה ירידה באחוז צריכת חומרי תזונה (קלוריות, חלבונים, סידן, יוד ומים), בהשוואה להיקף הצריכה שתועד במהלך דיאטה רגילה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי סך הפרשת יוד בשתן במהלך 24 שעות לאחר ארבעה ימים של דיאטה דלת-יוד היה דומה לזה שתואר לאחר שבעה ימי דיאטה ולכן ניתן לקצר את ההמלצה משבעה לארבעה ימי דיאטה דלת-יוד לפני טיפול ביוד רדיואקטיבי.

 

J Clin Endocrinol Metab 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<