חדשות

מנופאוזה מוקדמת מלווה בסיכון מוגבר למחלה קרדיווסקולארית טרשתית (JAMA Cardiology)

19/09/2021

 

מנופאוזה מוקדמת מלווה בסיכון מוגבר למחלה קרדיווסקולארית טרשתית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי רשימת גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם אינה כוללת מנופאוזה מוקדמת. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הערך המנבא של מנופאוזה מוקדמת על הסיכון למחלה קרדיווסקולארית טרשתית, מעבר לגורמי הסיכון המקובלים, כולל סוכרת, היפרליפידמיה, יתר לחץ דם והשמנה.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 5,466 נשים שחורות ו-10,584 נשים לבנות לאחר-מנופאוזה משבעה מדגמים בארצות הברית, כולן ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם. מנופאוזה מוקדמת הוגדרה כמנופאוזה לפני גיל 40 שנים.

 

מנופאוזה מוקדמת הייתה נפוצה יותר בקרב נשים שחורות לעומת נשים לבנות (17.4% לעומת 9.8%). החוקרים מצאו כי מנופאוזה מוקדמת נקשרה בקשר מובהק סטטיסטית עם הסיכון למחלה קרדיווסקולארית טרשתית, ללא תלות בגורמי סיכון מוכרים למחלות לב וכלי דם, בנשים שחורות (יחס סיכון של 1.24, רווח בר-סמך 95% של 1.03-1.49) ובנשים לבנות (יחס סיכון של 1.28, רווח בר-סמך 95% של 1.13-1.45).

 

עם זאת, לא תועדה תועלת בחיזוי הסיכון למחלה קרדיווסקולארית טרשתית כאשר מנופאוזה מוקדמת הוספה לנוסחת Pooled Cohort Equations לחיזוי הסיכון היארעות מחלה קרדיווסקולארית טרשתית בתוך 10 שנים.

 

החוקרים מציינים כי ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם תוצאות מחקרים קודמים ותומכים בנתונים לפיהם מנופאוזה מוקדמת הינה גורם המגביר את הסיכון למחלה קרדיווסקולארית טרשתית, כאשר סביר להניח כי העליה בסיכון משנית לגורם זה הינה ברובה עקב גורמים דוגמת סוכרת ויתר לחץ דם.

 

JAMA Cardiology, 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<