חדשות

טראומה בילדות מעלה את הסיכון לדיכאון לאחר לידה (J Clin Psychiatry)

24/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טראומה בילדות מלווה בסיכון מוגבר לאירוע דכאוני בנשים לאחר-לידה.

 

ברקע למחקר מסבירם החוקרים כי טראומה בילדות מלווה בסיכון מוגבר להפרעת דיכאון מג'ורית, אך לא ידוע רבות אודות ההשפעה של חוויות טראומטיות בילדות על דיכאון במהלך היריון ובשלב המוקדם והמאוחר של תקופת משכב לידה. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את הקשר בין טראומות בילדות ובין דיכאון לאחר-לידה.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר IGEDEPP (Interaction of Gene and Environment of Depression in PostPartum), מחקר רב-מרכזי פרוספקטיבי מצרפת, אשר כלל 3,252 נשים שהשלימו את שאלון Childhood Trauma Questionnaire במחלקת היולדות בין נובמבר 2011 ועד יוני 2016. הופעה מוקדמת של דיכאון במשכב לידה נבחנה לאחר חודשיים והופעה מאוחרת של משכב לידה נבחנה לאחר 12 חודשים מהלידה.

 

מבין 3,252 נשים, 298 (9.2%) דיווחו על לפחות חוויה טראומטית אחת בילדות. בנשים עם חוויה טראומטית בילדות תועד סיכון גבוה כפליים לדיכאון (יחס סיכויים של 2.2, רווח בר-סמך 95% של 1.7-2.7) או חרדה (יחס סיכויים של 2.3, רווח בר-סמך 95% של 1.7-3.0) וסיכון גבוה פי 5 לניסיון אובדני  (יחס סיכויים של 5.4, רווח בר-סמך 95% של 3.5-8.4), בהשוואה לנשים ללא טראומה בילדות.

 

לאחר תקנון למאפיינים סוציו-דמוגרפיים והיסטוריה אישית של אירוע דיכאון מג'ורי, דיכאון לאחר לידה היה נפוץ יותר בנשים עם טראומה בילדות, בהשוואה לנשים ללא חוויה טראומטית בילדות. החוקרים זיהו קשר תלוי-מינון בין מספר סוגי חוויות טראומטיות ובין הסיכון לדיכאון לאחר לידה.

 

ממצאי המחקר מצביעים על קשר בין טראומה בילדות ובין אירוע דיכאון במהלך הבגרות, בפרט סביב תקופת הלידה. נתונים אלו עשויים להוביל להתאמת הטיפול והמעקב אחר נשים שחוו התעללות או הזנחה במהלך הילדות, כולל בדיקות סקר וטיפול טוב יותר לדיכאון לאחר לידה.

 

J Clin Psychiatry, 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<