חדשות

מתן מוקדם של Budesonide בשיאוף עשוי להפחית צורך בטיפול דחוף בחולים עם COVID-19 (מתוך כנס ה-European Respiratory Society International Congress)

24/09/2021

 

מתן Budesonide בשיאוף פעמיים ביום בשלב מוקדם במהלך זיהום בנגיף הקורונה הפחית את הצורך בקבלת טיפול רפואי דחוף, כך עולה מתוצאות מחקר STOIC שהוצגו במהלך כנס ה-European Respiratory Society International Congress.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיים צורך בטיפולים למניעת הידרדרות עקב COVID-19. מחקר STOIC הינו מחקר אקראי, בתווית-פתוחה, שכלל 146 מבוגרים עם מחלה נשימתית כרונית ותסמינים המרמזים ל-COVID-19 במהלך השבוע האחרון. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת Budesonide בשיאוף במינון 800 מיקרוגרם פעמיים ביום, בשילוב עם טיפול סטנדרטי שכלל אנטיביוטיקה ואקמול/איבופן (70 חולים, גיל ממוצע של 44 שנים), או טיפול סטנדרטי בלבד (69 חולים, גיל ממוצע של 46 שנים).

 

המשתתפים השלימו את המחקר בביתן, כאשר קיבלו הוראה להמשיך בטיפול ב-Budesonide עד היעלמות תסמיני COVID-19 או אשפוז לבית חולים. כל משתתף מילא שאלונים ומדידה יומית של חום הגוף ורוויון חמצן בדם.

 

התוצא העיקרי היה פניה לקבלת טיפול דחוף בשל COVID-19, ביקור בחדר מיון או אשפוז בתוך 20 ימים. תוצאים משניים כללו את משך הזמן עד לדיווח עצמי על החלמה, תסמינים ויראליים ובדיקת PCR כמותית כסמן לעומס הנגיפי.

 

מניתוח לפי כוונה לטפל עלה כי שיעורי התוצא העיקרי עמדו על 15% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי, בהשוואה ל-3% בזרוע ההתערבות (p=0.009).

 

עוד מדווחים החוקרים כי התסמינים חלפו מהר יותר בקרב משתתפים בזרוע ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטי (חציון של 7 ימים לעומת 8 ימים, בהתאמה, p=0.007).

 

מהנתונים לאחר 14 ימים עולה כי מדדי התסמינים היו נמוכים יותר בזרוע ההתערבות, לעומת קבוצת הטיפול הסטנדרטי (2% לעומת 8%, p=0.051). לאחר 14 ו-28 ימים, שיעור נמוך יותר של משתתפים בזרוע הטיפול ב-Budesonide המשיך לסבול מתסמיני COVID-19, בהשוואה לחולים בקבוצת הביקורת (p=0.003).

 

לא תועדו הבדלים ברוויון חמצן בדם או עומס נגיפי בחלל האף לאחר 7 או 14 ימים. כמו כן, לא תועדו הבדלים באירועים חריגים חמורים בין הקבוצות.

 

ממצאים אלו תוארו גם במחקר PRINCIPLE בשלב 3 הנערך בבריטניה בשיתוף פעולה עם החוקרים שהשלימו את המחקר הנוכחי, כאשר דווח על ירידה בפניה לשירותי רפואה ראשונית, טיפול שניוני ואשפוזים, בנוסף לקיצור משך הזמן עד להחלמה, בקרב מטופלים ב-Budesonide בשיאוף. החוקרים מאמינים כי מתן Budesonide בשיאוף עשוי להפחית את העומס על בתי חולים עקב מגפת הקורונה.

 

מתוך כנס ה-European Respiratory Society International Congress

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<